Víte, že největší zlatá cihla váží čtvrt tuny? A že, když svůj zlatý prsten budete každý den nosit na prstě, ročně ztratí 6 miligramů zlata? A také to, že investiční zlato vás ochrání před inflací?
Zlato je vskutku zajímavý materiál. A v podstatě s ním jsou spojené jen samé dobré věci. Zlaté šperky dělají ženy krásnějšími, zlatými prsteny zpečeťujeme svůj vztah, se zlatem v hrdle nám to krásně zpívá, zlaté medaile jsou odměnou za extrémní sportovní výkony. A zlato investiční zase ochraňuje naše úspory.
Máte obavy z inflace? Postavte se jí čelem!
Strašákem současné doby je inflace. Ta stručně řečeno způsobuje růst cen napříč segmenty. A znehodnocuje úspory, které ztrácejí na své hodnotě. Způsobů, jak se jí bránit, není zas tak mnoho. Ale existují. A dokonce jsou i dobře dostupné. Jedním z nich je například investiční zlato.
Uložte své úspory do zlata
Pro investiční zlato coby efektivní nástroj proti inflaci hovoří hned dva důvody. Prvním z nich je, že zlato inflaci velmi dobře odolává. Jeho cena je v dlouhodobém horizontu v podstatě stálá – neklesá ani neroste. Uložíte-li proto své naspořené peníze do zlata, můžete si být jisti, že neztratí svou hodnotu.
Zlato a nulové DPH
Dalším důvodem, proč spousta investorů volí zlato, je nulová daň z přidané hodnoty. Například cenu nemovitostí, cenných papírů, uměleckých děl stejně jako dalších drahých kovů, jak jsou diamanty a stříbro navyšuje 21 procent putujících do státní pokladny. Ne však cenu zlata, k němuž se proto upíná stále větší počet investorů.
Zájem o zlato roste
Rekordní zájem nových klientů zaznamenávají samotní prodejci investičního zlata. Ten nejznámější, e-shop se zlatem www.zlate-mince.cz dokonce během uplynulého roku zaregistroval vůbec největší příliv nových zákazníků za celou dobu své existence, tedy od roku 2003. „Nákup zlatých slitků je atraktivní především pro klienty, kteří chtějí své peníze držet ve svých rukou a nemají důvěru v různé spořící programy do zlata,“ vysvětluje zakladatel e-shopu Pavel Trtík.
Velké versus malé slitky
Zatímco dříve se ve velkém prodávaly zlaté slitky o hmotnosti jednoho kilogramu, dnes lidé ve větší míře nakupují i pro každého dostupné malé slitky váhy 1-5 gramů. Movitá část společnosti prý své finance zabezpečila již před lety a nyní z tohoto prozíravého kroku těží. Dnes však investují do zlata ti, kteří zaspali a až nyní si uvědomují, že čím více peněz se dostává do oběhu, tím rychleji jejich úspory ztrácí na hodnotě.
Zlaté slitky Argor Heraeus
A do čeho konkrétně investovat? Spolu se zmíněnými slitky se nabízejí i zlaté mince a dukáty. Mezi slitky se největší oblibě těší švýcarská značka Argor Heraeus (nezaměňujte s německou rafinérií podobného jména: Heraeus) kombinující světovou proslulost a ve srovnání se slitky dalších švýcarských a německých značek i cenovou dostupnost.
Mince a dukáty
Velký zájem mezi střadateli je ovšem také o zlaté mince Wiener Philharmoniker. V dobrých e-shopech dokonce získáte zcela nové, tedy krásné a nedotčené mince z roku 2021. A k tomu neoznačené sériovým číslem. Stabilní je také poptávka po zlatých dukátech, které mají navíc sběratelskou hodnotu. Vydávají se totiž v omezeném nákladu například jen několik set kusů.
Svatováclavské pro patrioty
Patrioti si oblíbili především dukáty svatováclavské vydávané v tradiční velikosti a ryzosti, kterou ustanovil před mnoha sty lety český panovník a římský císař Karel IV. Tehdy se dukáty razily ze zlata těženého na našem území v Jílovém u Prahy.
České zlato si oblíbili i Slováci
Investiční zlato je vyhledávané i u našich slovenských sousedů. Ti navíc zlato často nakupují v Čechách. Pořídí ho u nás levněji než by tak učinili ve své domovině. „Většina slovenských investorů je situována u západní hranice země, a proto s povděkem oceňují, že máme prodejnu i na Moravě ve Vsetíně, který má z jejich pohledu vynikající dopravní dostupnost. Jsou konzervativní a nákup nebo výkup zlata rádi realizují osobně,“ říká závěrem Kamila Bantová ze společnosti Zlate-mince.cz.