Vyberte vhodné brusné pásy

stux / Pixabay

Pásová bruska nachází uplatnění především v truhlářství, ostatně není se čemu divit, protože představuje spolehlivého pomocníka při práci se dřevem. Brousit však dokáže i plasty a kovy. Podle materiálu je nezbytné zvolit i vhodný brusný pás napínající se mezi dvěma válci. V následujících řádcích vám poradíme, podle čeho takový brusný pás vybírat, abyste neprohloupili.

Prvním důležitým parametrem je rozhodně velikost, protože pás by měl dokonale sedět v brusce. Stejně tak si ujasněte, jaký materiál plánujete brousit, protože jednotlivé průmyslové oblasti vyžadují něco jiného. Potřebujete brusné rouno? Pamatujte, že ne vždy je tím pravým ořechovým.

Jaké brusivo brousí nejlépe?

Složitá otázka, na kterou neexistuje jednoznačná odpověď. Existuje totiž celá řada výrobců, kteří mají v nabídce brusný papír a další brusivo, přičemž konkurenti se předhání ve vlastnostech. Druhy brusiva jsou tedy rozmanité, a tak máte rozhodně z čeho vybírat. Setkáte se například s následujícími:

  • umělý korund – materiál ideální k broušení kovů, kůže, dřeva a taktéž neželezných kovů,
  • karbid křemíku – materiál je ostrý a tvrdý, hodí se pro broušení skla,
  • zirkonkorund – vyznačuje se vysokou tepelnou účinností a samoostřícím účinkem,
  • keramické zrno – chlubí se vysokou řeznou rychlostí a dlouhou životností, dosahuje agresivního a konzistentního řezu.

Ještě je nezbytné podotknout, že podložka upevňující směsi pryskyřic bývá různorodá, například papírová, bavlněná i polyesterová. I taková podložka ovlivňuje výsledek broušení, na což byste při výběru brusného pásu měli myslet.

Další značení brusných pásů a brusiva

Setkáte se i s mnoha různými názvy, jako je CUBITRON II. Jedná se o obchodní označení přesně tvarovaného keramického zrna od značky 3M. Pod touto značkou se prodávají ještě i další speciální produkty, například Scotch-Brite, což je zase netkané syntetické brusné rouno.

Sortiment je vskutku rozmanitý, ale při výběru rozhodně nevěšte hlavu. Obraťte se na odborníky, kteří vám s výběrem brusných pásů a rouna pomohou. Jedním z nich je PISKAČ a syn s.r.o., který prodává i řezné kotouče.