Popularita elektrokol roste, a to i mezi mladšími lidmi. Jste si ale jistí, že právě pro vás má elektrokolo smysl? Oproti klasickým jízdním kolům má přece jenom pár nevýhod.
Koupě nového kola je dnes poměrně velkou investicí, a pokud se má jednat o jízdní kolo s elektropohonem, bude cena ještě vyšší. V každém případě je tedy nutné vybírat s rozmyslem.
Co by vás mohlo zarazit?
Začneme tím, co mnohé čerstvé majitele elektrokola překvapí.
Elektrokolo je vzhledem k baterii podstatně těžší než klasické kolo, rozdíl bývá kolem deseti tisíc korun. Výrobci se samozřejmě snaží kola co nejvíce odlehčovat, ale zázraky neumí. Kromě toho ta lehčí kola obvykle stojí víc. Jestli tedy musíte kolo po každém použití nosit někam do schodů, zvažte, zda vám námaha za to stojí.
Zamyslete se také nad tím, kde budete kolo nabíjet. Bohužel to budete muset dělat častěji, než si myslíte, chcete-li se k baterii chovat šetrně. Pokud na baterii dojde k většímu poklesu (o více než 30 %), doporučuje se dobíjet hned po skončení jízdy. I v zimních měsících, kdy na kole vůbec nejezdíte, byste měli baterku aspoň jednou měsíčně dobíjet, aby se udržovala v rozmezí 50 až 70 % nabito.
Elektrokolo vám toho spoustu přinese
Tím ale s negativy končíme. Elektrokola mají také spoustu pozitiv, vždyť proto jsou tolik oblíbená! Usnadní vám jízdu, umožní vám dojet dále, jízda na kole pro vás nebude takovým trápením. Při pohybu sice vyvinete menší sílu, ale pořád pro své tělo uděláte více, než kdybyste leželi na gauči. Jen si nezapomeňte vybrat vhodné kolo podle terénu. Pokud jezdíte do hor, městské elektrokolo by takové kopečky nemuselo utáhnout.
A cena takového elektrokola? Vyhlídněte si třeba české elektrokolo Crussis. Městská varianta se dá sehnat pod třicet tisíc korun, u horského elektrokola počítejte minimálně s třiceti tisíci korun. Při výběru určitě sledujte dojezd, ať víte, jak dlouhé trasy si můžete plánovat.