Pístové kompresory – kam všude se hodí?

Pístové kompresory jsou nejprodávanějším typem kompresorů na trhu. Dlouhodobě, celosvětově. A nejspíš na tom nezmění nic ani blízká budoucnost. Čím to je? Pístové kompresory zkrátka kombinují ideální vlastnosti, mohou být poměrně čisté, dodávat kvalitní stlačený vzduch a běžné typy zároveň ani nejsou nikterak náročné pro peněženku. Že ještě váháte? Tak se pojďme podívat na to, kde všude můžete pístových kompresorů využít. Uplatnění je možná širší, než očekáváte.

Rozdělení pístových kompresorů

Pístové stroje jsou vyráběny od malých kompresorů do jedné ruky po profesionální, stacionární kompresory s více válci či dokonce více kompresorovými jednotkami. Tomu odpovídají i ceny – jednotky tisíc, desítky tisíc až nižší stovky tisíc za kompresory do průmyslu. A přesně proto jsou pístové kompresory tak dobře využitelné – zastanou práci téměř všude. A podle toho, jak kvalitní má být výstupní stlačený vzduch, volí se podle olejového a bezolejového principu. Způsob mazání představuje zcela základní rozdělení. Samozřejmě, že kvalitu vzduchu lze vždy zlepšit i u olejového kompresoru, z něhož do neupraveného vzduchu vycházejí olejové výpary, ale o tom si povíme až v dalších kapitolách. Pístové kompresory lze rozdělit ještě takto:

  • Hobby kompresory (základní provedení, přenosné stroje, příkon do 2 kW a 50 l nádobou)
  • Dílenské kompresory a stroje pro řemeslníky (příkon do 3 kW a nádoba 50 – 200 l)
  • Profesionální kompresory do průmyslu (příkon až 7,5 kW a nádoba 200 – 500 l)

Jak využít hobby kompresor?

Hobby pístové kompresory jsou nejčastěji bezolejové. A to z prostého důvodu. Jejich výrobci předpokládají, že na stroje nebudou vynakládány vysoké nároky. Protože nemají žádné mazání, jsou náchylnější k přehřívání, vyžadují ze všech typů kompresorů nejdůkladnější dodržování střídání poměru chodu a klidu 3 : 1. Stroj by neměl spínat více jak 10 x za hodinu (pokud  vzduchový kompresor často spíná, nedělá to dobře ani agregátu, ani motoru stroje).

Proto se hobby kompresory hodí k nenáročnějším aplikacím – k dofukování pneumatik nebo míčů, k čištění pracovních ploch nebo připojení drobného pneumatického nářadí s malým odběrem vzduchu. Nesmíme zapomenout také na aplikace, jako je čepování piva a jiných nápojů. Zde naplno využijete potenciál čistého, bezolejového principu.

CENY: Od 3 500 Kč do 8 000 Kč

Jak využít dílenský kompresor?

Pokud jsou hobby kompresory většinou bezolejové, do dílny nebo pro řemeslnictví se mnohem víc hodí výkonnější, olejový pístový kompresor. Pro vaše podnikání zkrátka potřebujete takový stroj, který není svázán limitujícím výkonem, má větší rozměry tlakové nádoby pro zásobu vzduchu a je vybaven všemi důležitými prvky, jako jsou manometry, regulátory tlaku či snadné odpouštění kondenzátu přes ventil na spodní části vzdušníku. Dílenské kompresory bývají ve většině variant mobilní, mají odolná kolečka, pevná madla a dobře se s nimi manipuluje. Díky tomu je můžete používat pro veškerou pistolovou techniku – ofukovací pistole, tryskací pistole, stříkací pistole pro lakování a stejně tak není lepšího stroje, k němuž jednoduše přes rychlospojku připojíte rozličné pneumatické nářadí, od utahováků po šroubováky, karosářské pilky, vrtačky či úhlové brusky na stlačený vzduch.

CENY: Od 8 000 Kč do 30 000 Kč

Jak využít profesionální pístový kompresor?

Aplikace vyžadující profesionální pístový kompresor obvykle potřebují mnohem víc, než samotný stroj. Profesionální kompresory jsou v průmyslové výrobě, velkých dílnách, autoservisech, pneuservisech nebo v potravinářství obvykle umístěné v samostatné místnosti, v kompresorovně, kde jejich hluk neruší zaměstnance. Mobilní řešení zde zkrátka neexistuje. Je to dané i tím, že výkonné pístové kompresory jsou obvykle spojené s obrovskou tlakovou nádobou, která má za úkol vykrývat nárazové odběry vzduchu. Jejich provoz bývá plně automatizovaný, výrobu stlačeného vzduchu obvykle zajišťuje pomaloběžný, robustní, litinový, průmyslový agregát, který se dobře chladí. Veškerá potrubí, chladiče a fitinky jsou dimenzovány s ohledem na dosažení minimálních tlakových ztrát. Podstatnou částí těchto strojů je také úprava vzduchu. Za průmyslové kompresory jsou připojeny systémy filtrace, sušičky vzduchu a odlučovače kondenzátu či separátory, pro ekologickou likvidaci odpadu. Celá taková kompresová sestava potom může produkovat vysoce kvalitní stlačený vzduch, vhodný pro podnikání v různých odvětvích průmyslu, automotive, potravinářství, chemickém průmyslu a dalších zařízení, kde jsou nároky na kvalitu vysoké. Jako nevýhoda může vypadat prvotní investice. Ta se však po čase vrátí díky zvýšení produktivity.

CENY: Od 50 000 Kč, mnohdy převyšující 200 000 Kč

Varování před čínskými kopiemi

Nákup pístového kompresoru s sebou může přinášet i některá rizika. V posledních několika letech se na trhu objevuje spousta kompresorů, které vypadají jako značkové, ale jde pouze o čínské kopie. Lákají svou cenou, obvykle jsou bezolejové a nejčastěji je najdete všude tam, kde jsou kompresory okrajovým zbožím – typicky supermarkety nebo hobby markety. Kopie značkového kompresoru sice nemusí fungovat špatně, alespoň tedy po nějakou dobu. Největším problémem je, že tyto kompresory nejsou opravitelné. Nejsou k nim žádné dostupné náhradní díly a nepochodíte s nimi v žádném servisu. Zprvu tedy můžete ušetřit, ale později zjistíte, že peníze nebyly dobře utraceny a bude vás čekat nákup nového kompresoru, protože ten čínský dlouho nevydržel.