Podle čeho vybírat puzzle pro dospělé?

Puzzle je zábavou pro děti i dospělé. Skládání jednotlivých dílků a postupné vytváření obrazu totiž pomáhá s odbouráním stresu a přináší zábavu pro dlouhé večery. Puzzle pro dospělé však může mít mnoho různých podob. Na trhu najdete opravdu pestrou škálu nejrůznějších motivů, obtížností a velikosti puzzle. A podle čeho vybrat to správné? To vám napoví následující článek, po jehož přečtení pro vás nebude žádný problém zakoupit tu nejlepší variantu puzzle pro sebe či jako dárek.

Počet dílků

Jedním z hlavních parametrů ve chvíli, kdy vybíráte puzzle pro dospělé, je počet dílků. Klasickou variantou je 1 000 dílků. Pro delší skládání a větší porci zábavy si však vyberte spíše puzzle 5 000 dílků. Když nevíte, jestli vás skládání bude bavit, nebo se jedná o dárek, volte vždy raději o trochu menší počet dílků. Naopak pro větší milovníky skládání jsou dostupná i puzzle s 6 000 dílky. Tehdy ale počítejte s tím, že pravděpodobně budou větší i rozměry složeného obrázku.

Rozměry složeného puzzle

Když si vyberete počet dílků a chcete si složené puzzle následně nalepit na desku a vystavit například na stěnu, ověřte si, jaké bude mít rozměry. Celková velikost se totiž může lišit i u puzzle, která má jinak stejný počet dílků. Ty však mohou být větší, či naopak menší. Právě rozměry by tak měly patřit mezi jedny ze základních parametrů pro úspěšný výběr puzzle pro dospělé. A jestli máte v plánu si po složení puzzle vystavit, rovnou si přikupte také potřebné příslušenství. Jde o lepidlo a desku o vhodném rozměru. Výsledek je možné opatřit i sklem či zakomponovat do rámečku. Díky tomu bude obraz z puzzle jako plnohodnotná a krásná dekorace do bytu, ze které navíc budete mít dobrý pocit, protože jde o vaše vlastnoručně složené dílo.

Motiv

A protože si puzzle pravděpodobně po složení budete chtít vystavit, dejte si záležet při výběru motivu. Oblíbenou klasikou jsou nádherné krajiny a scenérie. Krásně vypadají i zvířata a nejrůznější zajímavé kompozice. Na své si přijdou také milovníci fantasy nebo filmů, kteří mohou vybírat z puzzle na tyto motivy.

Při výběru motivu u puzzle, které má hodně dílků, si všímejte také toho, jak dobře se bude skládat. Například jednolitá modrá či stejně barevná plocha zabere o poznání více času v porovnání se skládáním obrazu z džungle, který je plný jednotlivých zvířat. Snažte se tak zvolit takový motiv, aby vás skládání bavilo a přinášelo očekávanou zábavu a potěšení.

Podle oblíbené značky

Pokud se do skládání puzzle pustíte o něco více, jistě časem najdete svou oblíbenou značku. Každá z nich totiž nabízí puzzle o trochu jiné kvalitě. Velmi záleží na použitém papíru, tvarové ražbě jednotlivých dílku, ale i na kvalitě tisku motivu. Když vybíráte větší puzzle s více dílky, vyplatí se zvolit ověřenou značku, kde máte maximální jistotu kvality. Projeví se to nejenom na výsledku, ale také na celém procesu skládání, který se díky tomu stane o poznání příjemnějším. Osvědčenou značkou je například puzzle Ravensburger, kde si můžete vybrat z krásných motivů a máte i záruku skvělé kvality.

Obrovská puzzle pro opravdové milovníky skládání

Speciální kategorií jsou puzzle obřích rozměrů s desítkami tisíc kusů dílků. Jde o velké obrazy rozdělené na jednotlivé sekce, které se postupně skládají. Kompletní výsledek je tvořen 40 až 50 tisíci dílky. Pokud se rozhodnete pro takové puzzle, připravte se na dlouhé skládání a také na to, že výsledný obraz zabere poměrně hodně místa. Takové puzzle je vhodné spíše pro zkušené, protože vyžaduje správnou práci při třídění jednotlivých dílků a promyšlené skládání krok za krokem. Po dokončení díla se však jedná o opravdu skvělý pocit.