4 tipy, jak vylepšit váš webinář

Online výuka je náročná. Výrazně se liší od té prezenční, proto budete muset udělat celou řadu kompromisů. A v tomto článku vám pomůžeme.

Naučit něco nového a udržet pozornost studentů. To je výzva, se kterou se potýkají nejen učitelé. Kdokoliv si prošel webinářem, ví, že právě tato forma je jednou z nejnáročnějších pro obě strany. Tento článek vám ale poradí, jak oboustranný zážitek vylepšit na maximum.

Myší pohybujte pomalu

Není nic horšího než učitel, co to chce mít rychle za sebou. Pokud tedy svým studentům něco ukazujete, nepohybujte myší příliš rychle. Zvlášť pokud chcete, aby vás následovali. Jinak se může snadno stát, že se některý z žáků ztratí a nebude vědět, jak pokračovat. Myslete na to tedy ještě před tím, než vůbec s nějakou ukázkou začnete.

Žádná zbytečná omáčka

Webinář nevytváří žádné zábrany mezi přednášejícím a studenty. Zatímco na prezenční přednášce by znuděným studentům bylo nejspíše trapné odejít, u webové prezentace to s radostí udělají. Proto se snažte mluvit úderně a k jádru věci. Zapomeňte na omáčku nebo přílišné pokusy o vtip. Humor je sice skvělý a může vám pomoct udržet pozornost vašich studentů, nic se ale nemá přehánět.

Vypněte všechny nepotřebné aplikace

Není nic horšího, než lišta zahlcená zbytečnými programy. Před výukou tedy pozavírejte všechny aplikace, které nebudete potřebovat. Dbejte na to, aby se všichni zúčastnění soustředili pouze na váš výklad, light board (pokud jej máte) a také to, co budete ukazovat na obrazovce vašeho počítače. Nikoliv na zvýrazněné programy na liště.

Začněte se zpožděním

Dochvilnost se sice cení, v tomto případě je ale dobré udělat výjimku. E-learning je totiž specifická oblast, kde spousta studentů potřebuje dodatečný čas na to, aby se vůbec mohli připojit. Pokud tedy máte naplánovaný webinář na 18:00, začněte v 18:02. Dáte tak všem dostatek času, aby se připojili na web nebo do místnosti. Navíc to není tak dlouhá doba na to, aby žáky, co přijdou včas, obtěžovala.