Vysokotlaký čistič s ohřevem ničí nebezpečné bakterie a viry

Už dlouho víme o tom, že horká voda a pára dokáže spolehlivě ničit bakterie a viry. V dnešní době se ale tento způsob dá použít jako kvalitní dezinfekce.

Zejména v posledních měsících se naplno rozjely debaty o tom, jak moc je teplá voda účinná proti virům a bakteriím. Pokud se ale od této debaty oprostíme a podíváme se pouze na vapky Karcher, zjistíme, že teplá voda má celou řadu výhod. A v následujících řádcích vám je ukážeme.

Zabiják mastnoty

Jednou z největších výhod je především schopnost čistit i výrazně znečištěné povrchy. Dokazují to průzkumy i testy, které byly v posledních letech provedeny. Z těch totiž jasně vyplývá, že teplota má u vysokotlakých čističů velký vliv na výkon. Mohou za to chemické procesy, které teplá voda výrazně zrychluje. Při zvýšení teploty o 10 stupňů tedy zvýšíte rychlost až dvojnásobně. Pokud přidáte dalších 10 stupňů, rychlost reakce se zčtyřnásobí.

Teplá voda tak může oproti studené čistit i výrazně znečištěné povrchy. S teplou vodou získáte výhodu nad olejem, tukem nebo sazemi. Právě díky zrychleným chemickým reakcím způsobeným vysokou teplotou se tyto látky rychleji rozpustí a je možné je snadno odstranit. Oproti studené vodě tedy získáte až 35 procentní úsporu času.

Zabíjí viry a bakterie

Některé vysokotlaké čističe Karcher ale nepracují přímo s vodou. Využívají totiž demineralizovanou páru, která může dosáhnout teploty až 155 stupňů. V kombinaci s vysokým tlakem je pak možné vyčistit i ty nejodolnější nečistoty. Jednodušeji si poradí i s výše zmiňovaným olejem nebo mastnotou, na kterou stačí mnohem menší množství páry.

Největší výhodou demineralizované páry je ale její schopnost účinně ničit chorobotvorné zárodky, viry a bakterie. V řadě testů totiž bylo prokázáno, že při čištění párou se na vyčištěném povrchu vyskytuje výrazně menší množství bakterií a snižuje se i možnost jejich vzniku. Vapky Bosch je tedy možné použít jako účinnou dezinfekci vybraných povrchů.