Lov sumců: Návody, vybavení a tipy pro úspěšný rybolov 

2Ole2 / Pixabay

Lov sumců je oblíbenou aktivitou mezi vášnivými rybáři po celém světě. Tato silná a bojovná ryba je vyhledávaná pro svou velikost a sílu. Pokud se chystáte vstoupit do světa lovu sumců, je důležité seznámit se s potřebným vybavením, technikami lovu a tipy, které vám pomohou dosáhnout úspěchu.

1. Vybavení: 

  1. a) Rybářský prut: Pro lov sumců ze břehu je nezbytné použít silný prut, který zvládne boj s tímto velkým dravcem. Doporučuje se prut o délce kolem 2,7 až 3,2 metru s vhodnou akcí (středně těžký nebo těžký). Prut by měl mít dostatečnou sílu pro lov s bójkami a splávky i na velké vzdálenosti od břehu a také dostatečnou rezervu pro pevný zásek a silový souboj. Opak je při lovu sumce přívlačí nebo vertikální rybolov z lodi. V tomto případě se volí pruty lehčí, citlivější v délce a vhodné gramáži dle nástrah a typu vod kde hodláme lovit.
  2. b) Naviják: Vyberte si kvalitní rybářský naviják s dostatečnou kapacitou šňůry a příslušným převodem. Naviják by měl mít nejlépe kovové tělo s kovovými a robustními převody, brzdu s velkou brzdnou silou a nezapomeňte na kapacitu, tak aby jste dopravili vaši nástrahu do místa kam potřebujete. Pokud budete vybírat přívlačový naviják na sumce, berte rovněž ohled na hmotnost a rychlost převodu.
  3. c) Háčky a nástrahy: Používejte pevné a osvědčené háčky odpovídající velikosti nástrah, na které budete sumce lovit a samozřejmě se nesmí podceňovat velikost a hmotnost sumců. Pro lov sumců jsou oblíbené živé nástrahy na sumce, jako jsou ryby, rousnice nebo pijavice. Existují také umělé nástrahy, které dobře napodobují vzhled a pohyb ryby nebo tvorů žijících u vody. 
  4. d) Šňůra: Pro lov sumců se převážně používají pletené šňůry, které mají velkou nosnost, jsou otěruvzdorné a nepruží. Sumci jsou urputní bojovníci, proto byste měli zvolit šňůru s dostatečnou pevností. 

2. Několik tipů a základní techniky lovu sumce:

a) Výběr vhodného místa a lokality: Sumci se často zdržují v hlubokých vodách, u dna jezer nebo v místech, kde najdou úkryt, jako jsou pařezy, skály nebo příčné trámy. V těchto místech sumci nejčastěji odpočívají. Na lov vyráží do míst, kde mají hojnost potravy. Právě tyto místa mají největší potenciál docílit záběru sumce.

b) Správné házení: Při házení nástrahy nebo návnady zaměřte svůj vrh na vhodnou oblast, kde se předpokládá, že se sumci nacházejí. Po vhodné době pohybu nástrahy přejděte k novému vrhu, abyste pokryli co největší plochu vodního prostoru. 

c) Výběr správné techniky: Existuje mnoho technik lovu sumců, které dle lokality, místa a situace lze při lovu sumců použít. Nejvíce se oblibě těší lov sumců na bójky a podvodní splávky s živou nástrahou. Tento způsob lovu je velmi oblíbený jak na stojatých tak i tekoucích vodách. Pro rybáře, kteří rádi využívají aktivní způsob lovu, přijde vhod rybářský člun, echolot, lehčí vybavení a vábnička na sumce. Při správné technice vábení lze přelstít a vyprovokovat k záběru i velmi ostražité sumce a to v kteroukoli denní dobu. Pro tento způsob lovu se používají umělé nástrahy jako chobotnice a různé vertikálové systémy, které můžete zatraktivnit například rousnicemj, pijavicemi nebo živými rybkami.
Své kouzlo má také sumcová přívlač. Tento aktivní způsob lovu vyžaduje rovněž mnoho zkušeností, trpělivosti a času. Pro přívlač se používají těžší nástrahy jako jsou třpytky, plandavky, woblery a gumové nástrahy. Za pomocí pevných přívlačových prutů a navijáků dáte své nástraze pohyb, kterému dravci neodolají.

d) Být připraven: I v českých řekách a rybnících žijí kapitální sumci, u kterých není radno nic podceňovat. Je třeba brát ohled na to, že i tato velmi zkušená ryba dosahující hmotnosti třeba 80kg vyžaduje především kvalitní vybavení, kde každý detail rozhoduje o tom, jestli budete úspěšní vy a nebo se sumec osvobodí už během souboje. Sumci se loví převážně v nočních hodinách, velkou šanci máte především v teplém a bouřkovém počasí, při zakalené a zvednuté vodě. Je třeba kvalitní nepromokavé oblečení a zkušenosti s pobytem v přírodě i v extrémních podmínkách. Pokud se chystáte lovit opravdu velké ryby, musíte myslet na vše. Jak ji budete zdolávat, jak ji dostanete z vody tak aby jste ji neublížili, mít na trofejní rybu připravenou podložku a v neposlední řadě být připraven dát trofejní rybě svobodu. Jen taková ryba vám může po nějaké době udělat znovu radost, o to větší když bude o pár kilo těžší. Sumci žijí v revíru desítky let. Někteří jsou starší než většina rybářů kteří je loví a tak v případě zabití trofejní ryby, mějte na mysli, že další takový sumec možná opět doroste za dalších 40 let. 

Věříme, že vás některá z vět inspirovala. Začnete tím, že se poradíte s nějakých zkušeným sumcařem, nastudujete videa a odborné články. Zakupte kvalitní vybavení pro lov sumců, ideálně ve specializované prodejně a 16. června kdy končí hájení sumce, zamiřte na své vytipované místo.