Jak na kojení bez bolesti?

Kojení je sice přirozená záležitost, což ale neznamená, že vždy a za všech okolností musí být bez problémové. S technikou kojení je vhodné se seznámit ještě před porodem. Praxe ale samozřejmě nastane až po něm.

V průběhu kojení nejedna maminka mívá potíže s prsy. Nejčastěji se vyskytují bolavé bradavky způsobené nesprávnou technikou, nevhodnou polohou či nešetrným oddělováním dítěte od prsu po kojení. Ve hře jsou ale i mnohem více závažné zdravotní problémy, s nimiž je vhodné se předem obeznámit.

Správná technika přisátí

V první řadě se budete muset naučit, jak správně přiložit dítě k prsu. Řeč je o správné technice přisátí, která říká, že tělíčko novorozence by mělo být natočené směrem k matce a dítě v ústech musí mít celou bradavku a část dvorce. Pokud vám nevyhovuje poloha v sedě, můžete kojit i vleže.

Popraskané bradavky

Nesprávná technika kojení často způsobuje popraskané bradavky. Ty omývejte čistou vodou bez mýdla, které by potíže mohlo ještě zhoršit. Doporučit lze masáže heřmánkovým či měsíčkovým olejem a speciální obklady Multi-Mam Compresses (seženete je na e-shopu kojenibezbolesti.cz).

Ucpání mléčných žláz

V průběhu kojení se ale může dojít také k ucpání mléčných žláz. Důvodem může být vynechané krmení, popřípadě ohyby a zatočení žláz. Ucpání se nejčastěji projevuje zvýšenou citlivostí a zčervenáním relativně malé plošky na prsu. Ta bývá zatvrdlá a bolí podobně jako modřina. Zkuste začínat krmení z bolavého prsu a po jeho skončení na postižení místo na 10 až 15 minut přiložte vlhký teplý obklad.

Mastitida

Ucpání mléčných žláz nepodceňujte, může totiž vyústit v mastitidu, tedy infekční onemocnění mlékovodů v prsu. K němu dochází, když do prsou bradavkou proniknou bakterie, obvykle z dětských úst. Nemoc se projevuje extrémní bolestí v prsu, zrudnutím a otokem. Někdy bývá doprovozena horečkou a zimnicí. Užívat budete muset antibiotiky, popřípadě léky proti bolesti, které je možné užívat během kojení.

Absces v prsu

Pokud se popraskanou bradavkou dostane do prsu bakterie, může v něm vzniknout také absces. I ten se obvykle léčí antibiotiky, popřípadě drenáží pomocí jehly či malým řezem. Všem zmíněným problémům je samozřejmě vhodné předcházet. A to právě správnou technikou kojení, do níž vás zasvětí profesionální laktační poradkyně. Spoustu zajímavých tipů také najdete například na zmíněných stránkách kojenibezbolesti.cz.