S příchodem letního období se sice snížil výskyt chřipek, nicméně rozhodně není vyloučeno, že vás nějaké nachlazení nepostihne. Zejména při časté změně počasí. Jeden den rtuť teploměru atakuje čtyřicítku, druhý den nastane rapidní ochlazení, a tím pádem se objeví rýma, kašel, bolesti hlavy a další zdravotní problémy. V následujících řádcích se zaměříme především na kašel, který je příznakem mnoha nemocí od bronchitidy přes laryngitidu až po zápal plic.
V první řadě je nezbytné rozlišit, zda se jedná o kašel suchý a vlhký. Pokud totiž půjdete do lékárny, pracovnice se vás nejprve zeptá právě na to, zda máte kašel suchý či vlhký, aby mohla nabídnout správné medikamenty. V jednotlivých případech se vždy podávají jiné typy léků.
Jak poznat suchý kašel?
Zejména v počátcích nějakého onemocnění se začne klubat suchý kašel, jejž poznáte tak, že vám bude připadat, jakoby vás něco v dýchací trubici dráždilo. Jakmile začnete hledat frázi suchý kašel léčba (https://www.vicks.cz/cs-cz/centrum-p%C3%A9%C4%8De-vicks/lecba-a-uleva-od-priznaku-chripky-a-nachlazen%C3%AD/suchy-kasel-a-vlhky-kasel), zjistíte, že na něj nejlépe účinkují antitusika. Podávají se zejména na noc, aby utlumila kašel.
Jak poznat vlhký kašel?
Druhým typem je vlhký kašel (https://www.vicks.cz/cs-cz/centrum-p%C3%A9%C4%8De-vicks/lecba-a-uleva-od-priznaku-chripky-a-nachlazen%C3%AD/suchy-kasel-a-vlhky-kasel), jenž nastává v okamžiku, kdy se v plicích nahromadí hleny. Po vykašlání se vám sice uleví, ale pouze na chvíli. Vlhký kašel může signalizovat jak bakteriální, tak i virové onemocnění.
U vlhkého kašle se doporučují léky podporující vykašlávání, jako jsou expektorancia, anebo preparáty ředící hleny, což jsou mukolytika. Ovšem pozor, přípravky určené na vlhký kašel neužívejte večer, protože by vás nutily v noci neustále vykašlávat.
Napište komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.