Jaké displeje existují?

V posledních dvaceti letech prošly zobrazovací technologie opravdu velkými změnami, přičemž vznikla pestrá škála možností. Pokud se řekne displej, pravděpodobně vás jako první napadne ten, co se používá u mobilních zařízení. Víte však, čím se od sebe liší LCD a OLED? Víte, čím se zase vyznačují TFT displeje? V následujících řádcích se na jednotlivé varianty podíváme podrobněji.

LCD je spolehlivá klasika

V současné době se používají především LCD displeje (Liquid Crystal Display). Samotný název napovídá, že displej jako takový je tvořen tekutými krystaly, které však neprodukují světlo. Potřebují vnější zdroj světla, jinak se nevytvoří viditelný obraz, a proto mají LCD displeje podsvícení.

V první řadě se LCD displeje vyznačují opravdu vysokým jasem, navíc se nemusíte obávat vypalování pixelů, jako je tomu u OLED technologie. V neposlední řadě jsou LCD displeje oblíbené pro jejich nízkou cenu.

Co se týče nevýhod, displeje mají nižší kontrast a nedokážou zobrazit opravdovou černou, za což může právě výše zmíněné podsvícení. Ve skutečnosti je tak černá spíše tmavě šedá.

OLED nabízí kvalitní obraz

Výrobci mobilních zařízení pomalu přecházejí na OLED displeje, a to hned z několika důvodů. OLED neboli Organic Light-Emitting Diode je technologie, která má jak své příznivce, tak i odpůrce.

OLED nepotřebuje podsvícení, protože jednotlivé pixely září, a tím se od LCD liší. Displeje se pyšní mnohem lepším kontrastem, navíc dokážou zobrazit opravdovou černou. Stejně tak jsou tenčí, flexibilní a mají rychlejší odezvu. OLED displeje se používají nejen u smartphonů, ale dokonce i u televizorů.

Bohužel, OLED technologie má i jeden velký nedostatek, a to je vypalování, což způsobuje přítomnost organických látek. Znamená to tedy, že když na displeji svítí na jednom místě jedna a ta samá barva neustále, dojde k vypálení dané oblasti, změní se její barvy a podobně. Vidět je to zpravidla na notifikačních lištách, neustále zobrazených navigačních tlačítkách a podobně.

TFT displeje

Dále se setkáte se zkratkou TFT, což je v podstatě také LCD displej, neboť potřebuje ke svému fungování podsvícení, takže se opravdové černé barvy opět nedočkáte. TFT displeje jsou pomalejší, mají horší pozorovací úhly, ale jejich výroba je cenově přijatelná, a proto se u mobilních telefonů začaly používat. Dochází však často k vypalování pixelů a spotřeba energie je také poměrně vysoká.

Jestliže chcete objednat displeje, podívejte se do pestrého produktového portfolia e-shopu TME.eu. V nabídce má LCD, OLED i TFT displeje, dále také VFD displeje, HMI panely, inteligentní displeje a další příslušenství. Nabídka je opravdu bohatá, přičemž produkty si můžete vyfiltrovat podle parametrů.