Zvažte před zimou havarijní pojištění

Přestože někteří pojišťovací experti nedoporučují sjednávat havarijní pojištění na auta starší deseti let, nadcházející podzim a zima mohou být dobrým důvodem, proč si pojištění sjednat i na starší vozy. Proč tomu tak je?

Horší počasí

Mokré silnice, náledí, ledovka či námraza. Tyto jevy nás nyní čekají častěji než doposud a spolu s tím budou naše řidičské schopnosti a dovednosti podrobeny zkoušce. I ten nejzkušenější řidič ovšem nemusí vždy každou situaci zvládnout, a na podzim a v zimě tak hrozí daleko větší riziko drobných nehod a ťukanců.

K tomu připočtěte častější řízení za tmy a sněhové a dešťové přeháňky. Ne nadarmo někteří řidiči v zimě nevyjíždějí na silnice, pokud nemusí. Špatné podmínky je jednoduše děsí. I drobné nehody totiž mohou vyžadovat nákladné opravy. Možné zdravotní komplikace asi netřeba zmiňovat.

Zvýšený pohyb zvěře

Na podzim je také daleko vyšší frekvence pohybu zvěře na silnicích. Nyní jsou třeba v říji jeleni, a jejich chování je více přímočaré a méně předvídatelné. Při jízdě na silnicích lemujících louky a lesy proto vždy dbejte zvýšené opatrnosti a jeďte přiměřenou rychlostí. Za snížené viditelnosti to platí dvakrát tolik.

Drahé opravy

Za poslední měsíce podražily nejen ceny materiálů, náhradních dílů, ale i služeb. I obyčejné klempířské nebo lakýrnické práce tak mohou přijít poměrně draho. Cena samozřejmě stoupá úměrně s cenou vozidla. Pokud máte navíc auto neobvyklé barvy, oprava se též prodraží. Pokud je nehoda způsobena druhým řidičem, je oprava hrazena z jeho povinného ručení. Jste-li však viníkem vy a nemáte sjednané havarijní pojištění, opravu zaplatíte z vlastní kapsy.

Někteří experti proto doporučují zvážit sjednání havarijního pojištění před zimou. V současnosti je možné uzavřít smlouvu pouze o krátkodobém havarijní pojištění. Některé pojišťovny ho nabízí nejčastěji na dobu jednoho měsíce, najdete ale i tzv. čtvrtletní havarijní pojištění.

Srovnejte si nabídky online

Dostupné nabídky pojišťoven fungujících na českém trhu najdete na porovnávacím portálu pojištění Porovnej24.cz. Zde stačí zadat základní údaje o vozidle a během minuty máte k dispozici všechny zásadní informace včetně ceny a rozsahu asistenčních služeb.

havarijního pojištění také můžete za účelem snížení ceny vyloučit jednotlivá rizika, jako je například střet se zvěří. To si ale dobře rozmyslete a zvažte, jaká je na vašich cestách pravděpodobnost, že budete některému z rizik vystaveni. Pojištění následně můžete rovnou i sjednat a pojištěni jste ve chvíli, kdy pojištění zaplatíte ve sjednaném termínu.