Ze všech stran slyšíme pojmy jako chytrá energetická síť, smart home a smart metering. Ty vznikají v důsledku modernizace elektráren, přenosových a distribučních sítí i samotných domácností a celkové decentralizace energetického odvětví. Nyní nastal čas, aby se tato modernizace promítla i do tarifů, které nabízejí jednotliví prodejci energií. Jedna z možností se nazývá dynamický tarif, který připravuje společnost E.ON v pilotním projektu. O co se jedná a jaká je úspora pro domácnost? Podle simulací pro český trh je možné díky dynamickým tarifům ročně ušetřit stovky až tisíce korun.
Aby člověk mohl využívat výhod dynamických tarifů, musí být do domácnosti nainstalován smart meter (chytrý elektroměr) a ovladač pro chytrou domácnost, přes který se ovládají chytré zásuvky, bojler, topení, klimatizace a další zařízení v domácnosti. A jak to funguje v praxi? Od operátora dostanete prostřednictvím SMS zprávy informaci, abyste zítra mezi 14 a 16 hodinou snížili spotřebu energií, a pokud tak učiníte, operátor přes smart meter zaeviduje vaše snížení spotřeby a následně vás bonifikuje a vy ušetříte. To vše může probíhat i na dálku, kdy nejste doma. Záleží jen na úrovni vaší chytré domácnosti.
Druhá varianta je, že se domluvíte při podpisu smlouvy s prodejcem energií na ovlivňování spotřeby energie bez vaší spoluúčasti. Prodejce totiž přes smart meter a další komponenty toto dokáže bez vaší asistence. Samozřejmě bez snížení vašeho komfortu. Nemůže se tak stát, že by se vám vypnul elektrický sporák uprostřed příprav na nedělní hostinu. Podobný systém už nyní funguje např. při řízení spotřeby elektřiny pro ohřev vody v bojleru prostřednictvím HDO, kdy se cena elektřiny liší pro dobu trvání nízkého a vysokého tarifu.
Napište komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.