Pozor na podvodné jednání některých poskytovatelů úvěrů

Pokud vám banka neschválí úvěr, z důvodu nedostatečných příjmů, tak někteří odvážlivci si jdou pro peníze do nebankovních (většinou lichvářských) společností. Toto jednání je velký risk nejen z důvodu mnohem vyšších poplatků, ale některé firmy se neobávají použít i podvodných způsobů, jak z vás vymámit peníze, aniž by jste od nich jakýkoliv úvěr vůbec dostali.

Momentálně jsou zjištěny dva druhy podvodného jednání na který by jste si měli dát pozor:

První využívá poplatku za schválení úvěru. Peníze jsou klientovi přislíbeny v požadované výši, o schválení úvěru je informován (často jen SMS) a je po něm vyžadován poplatek. Ten se přitom pohybuje přibližně v dvojnásobné výši oproti konkurenci (cca 2%). Ti odvážnější „podnikavci” spotřebitele navíc ochudí o poplatek za zprostředkování půjčky třetí firmou. Tato firma přitom sídlí na stejné adrese jako věřitel a de facto se jedná jen o laciný trik, jak část ceny úvěru vyvést mimo vzorec RPSN. Poté se společnost odmlčí a předmět smlouvy, tedy úvěr, již klient neobdrží. 

Druhý způsob je poněkud rafinovanější a z právního hlediska hůře napadnutelný. Při něm podnikatel spoléhá na předběžný telefonický kontakt. Telefonní linka však rozhodně není „zelená” – zpoplatněna je opravdu nadstandardním tarifem (např. 95 Kč/min). Přičemž zákazník není ve všech případech na paušál upozorněn v korektní podobě. Při následném úmyslném prodlužování rozhovoru tak někteří zájemci o půjčku zaplatí i více než deset tisíc. Navíc výsledek není zaručen a výsledná výše úvěru nemusí odpovídat požadované částce. Při odstoupení od jednání v této fázi vám však již nikdo účty za telefon neproplatí. 

Bohužel takto jednající firmy nejsou vypsány… Jistě se každý z nás může dostat do finanční krize, to je pochopitelné, ale je třeba být obezřetný při výběru nebankovní firmy, která vám nabízí půjčku. Když najdu lístek ve schránce o velikosti 4 x 6cm a na něm strohé informace o půjčce, tak je přece logické, že se pravděpodobně jedná o velice podezřelou firmu. Jen blázen jim opravdu zavolá.

Lidé jsou opravdu velice neopatrní a zkoušejí peníze sehnat kde se dá a jsou z toho ještě větší potíže než byly. Přitom podvodná firma je kolikrát až okatě podezřelá a přesto lidé naletí. Hledala jsem na internetu nějaký seznam podvodných úvěrových firem, ale k mému překvapení jsem žádný nenašla. Snad jen pár komentářů, kde lidé upozorňují na některé firmy, ale informací je velice málo a jsou hodně roztříštěné, což je špatné.

1 Komentář

Napište komentář