Stojan na slunečník – jak vybrat ten správný

Proč vlastně potřebujete správný stojan pro zahradní slunečník?

Myslíte, že je to zbytečnost? Kdepak, pořádný stojan je základ každého slunečníku.

podstavec5

Chcete-li se vyhnout nepříjemným situacím, pak je výběr správného podstavce pod slunečník tím nejdůležitějším úkolem, který vás při nákupu doplňků pro zahradu čeká. Nesprávný stojan může být nebezpečný vám i vašemu okolí a způsobit nejen poškození slunečníku, ale i vybavení zahrady, na které může spadnout. Vedle toho, že přijdete o slunečník, můžou se rozbít květináče, nádobí a podobně. V horším případě může slunečník spadnout na malé dítě či odletět k sousedovi a rozbít mu třeba okno.

Snímek obrazovky 2017-02-28 v 12.00.14

Držte se pokynů

Vždy si důkladně prostudujte všechny potřebné parametry a pokyny, které jsou u stojanu uváděny výrobcem či dodavatelem. Prodávající by měl být seznámen se vším, co se daného výrobku týká. Jestliže vám nebude schopen z jakéhokoliv důvodu poradit s výběrem vhodného podstavce, pak se raději obraťte na jiný obchod.

Je minimální zatížení dostačující?

Od výrobce je vždy jasně určeno doporučené minimální zatížení. To znamená, že při koupi slunečníku a podstavce musíte mít rozmyšleno, kde bude stát.

Pokud to bude v závětří a nebudou ho ohrožovat větrné poryvy, je takto doporučené zatížení dostačující. Něco jiného však nastává ve chvíli, kdy bude slunečník neustále vystaven náporům větru. Tehdy už je lepší konzultovat vhodné zatížení s prodávajícím. O

becně lze říci, že je v takovém případě vhodný 1,5 násobek minimální zátěže. U opravdu velkých slunečníků, které jsou přes 3 metry, je lepší, když je stojan raději těžší, aby byla jistota, že se hned nepřevrátí.

Zátěž není jediným faktorem

Nespoléhejte na to, že když slunečník zatížíte, tak je vše v pořádku. Ona totiž zátěž je jen jeden z důležitých parametrů. Tím dalším je velikost základny. Velký slunečník, který zasunete do malé základny, ač s dostatečným zatížením, může spadnout stejně jako slunečník bez vhodného podstavce. Pokud se totiž velká zátěž koncentruje na menší ploše, není to pro stabilitu vhodné. Dbejte na to, aby měl podstavec vhodné parametry, odpovídající velikosti slunečníku. S tím vám opět poradí prodejce či dodavatel.

podstavec6

Vzhled podstavce nepodceňujte

Spousta lidí si myslí, že to jak stojan vypadá, není důležité, což je chyba, protože pokud bude na viditelném místě, měl by ladit s vybavením i celkovým stylem zahrady (terasy). Ostatně když už jste investovali několik tisíc do stylového, kvalitního a pěkně vypadajícího slunečníku, pak není na místě šetřit zrovna na podstavci.

Zejména žulové stojany na slunečníky jsou vzorem luxusu a elegance. Vkusných stojanů na slunečníky máte na výběr mnoho, ať už litinové, mramorové a mnoho dalších. Snažte se proto vybrat takový, který bude lahodit oku a splyne se svým okolím. Samozřejmě u slunečníku, který je někde zastrčený za nábytkem, můžete zvolit obyčejný stojan, ale jinak se snažte vybírat co nejpečlivěji.

Hlavní zásady pro výběr vhodného podstavce

  • Podstavec by měl mít nožičky či podložky, což je důležité, aby neležel přímo na zemi. Díky mezeře bude pod podstavcem proudit vzduch a zamezí se tak výskytu plísně.
  • Investujte do kvalitního produktu, který odolá i nepříznivému počasí (příliš silné slunce může například zcela znehodnotit plastový stojan).
  • Stojan by měl být vyhovující nejenco se týká kilogramové zátěže, ale také otvoru, do kterého se zasune tyč o správném průměru.
  • Pořiďte si takový stojan, který budete moci přesouvat svépomocí, aniž byste čekali na nějakou pomoc. Ideálně s úchyty či kolečky.
  • Dodržujte pokyny a doporučení výrobce, neboť při nevhodné manipulaci s podstavcem či chybném uchycení slunečníku, může dojít k nějaké nepříjemné situaci.

2 Komentáře

Napište komentář