Skuteční profesionálové používají workstations. A vy?

Někteří škarohlídové říkají, že běžným stolním počítačům odzvonilo a již brzy je kompletně nahradí notebooky. Zajímavé je, že to samé již říkají posledních 10 let a stolní počítače jsou tu stále s námi. V něčem jsou totiž skvělé. Více vydrží, snadněji se opravují. Skuteční fajnšmekři se ale ani z běžným PC nespokojí. Mají totiž workstation. Co to je a neměli byste ji mít náhodou pod svým stolem i vy?

Supervýkonné počítače

Workstation, česky také někdy pracovní stanice, jak definuje Wikipedia, je typ osobního počítače s maximálním výkonem. Ten je projeven především v oblasti grafické karty, procesoru a rozšířené RAM. O workstations rozhodně nemůžeme říci, že by se jednalo o nějaký módní výstřelek. Jsou tu s námi již od přelomu 70. a 80. let 20. století. Málokdo ví, že jejich velkým propagátorem byl i samotný Steve Jobs, který po odchodu z Apple Computers založil společnost NeXT Computers zabývající se jejich výrobou.

Pravá ruka profesionálova

V některých oborech nedají na pracovní stanice dopustit. Je to všude tam, kde potřebují vysoký výkon pro výpočty a modelování složitých trojrozměrných objektů. To v praxi může být například strojírenství, výzkum, filmový průmysl apod. Pokud přemýšlíte o vážnější kariéře v těchto odvětvích, už byste měli pod svým stolem jednu workstation také.

Kde je pořídit levně?

Co si budeme nalhávat, firemní rozpočty nebývají zdaleka vždy bezedné. Při zběžném průzkumu trhu si zajisté všimnete, že pracovní stanice stojí obvykle minimálně 50 tisíc Kč. Co když tuto částku ale nejste schopni či ochotni vydat? Musíte se své vysněné workstation vzdát?

Nemusíte. Jen je asi vhodné se poohlédnout po repasované workstation. Takové prodává například leader mezi prodejci serverů e-shop Czech Server. Jeho workstations se vyznačují skvělým poměrem cena/výkon. Společnost neoutsourcuje repasi do Číny, ale provádí ji sama prostřednictvím specializovaného týmu, a proto se nemusíte bát o jejich kvalitu.

Lepší grafická karta, výkonnější procesor a vyšší RAM činí workstation uplatnitelnou v mnoha odvětvích.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář