Sexualita v partnerském vztahu

V partnerském soužití hraje sex nepochybně důležitou roli. Existují vztahy, v kterých fungující sex drží konfliktní manželství alespoň určitou dobu „nad vodou“ a naopak některá, jinak spokojená manželství, můžou být sexuálním nesouladem rozbita. Často je to tak, že když sexuální soužití v manželství funguje, tak sex tvoří 10% vzájemné komunikace. Ale když nefunguje, tvoří až 90% všech problému a konfliktů. Sex bývá velkou motivací a zároveň i tmelem, který spojuje partnerské vztahy. Jenže tak jak je může povznést, tak je může i rozvrátit. Je to nástroj, kterým můžeme nejbližšímu člověku ukázat jak silně ho milujeme, ale můžeme jím narušit to nejdůležitější ve vztahu – vzájemnou důvěru.

Sex má tři významy. Kromně samotného rozmnožování a zábavy by měl být i posvěcěním spojení dvou lidí. Pokud jsou tyto tři funkce naplněny, můžeme předpokládat celoživotní štěstí ve stabilním a trvalém manželství, které respektuje rozdíly v potřebách dvou lidí. Kouzlo a tajemství dlouhotrvajícího vztahu dvou milujících se osob je v tom, že dva lidé vycházejí z různých rodinných prostředí a hodnot, se po celý zbytek svého života rozhodnou uzavřením manželství na tom,  že nebudou mít žádného jiného milence než toho jejich “jednoho a jediného“.

Komplikace v manželském sexuálním soužití můžou být různého charakteru. Někdy je to výskyt funkčních sexuálních poruch (poruchy erektivity, předčasná ejakulace, chybějící ejakulace, frigidita, anorgazmie, dyspareunie apod.) Tyto poruchy patří do rukou sexuologa a nejednou i psychologa kvůli psychogennímu původu poruch, které můžou ovlivňovat sexuální výkonnost muže i ženy. V žádném případě není ostuda, když pár u kterého se některá z poruch vyskytne, vyhledat odbornou pomoc. Právě naopak, je to projev vzájemné důvěry, zodpovědnosti a touhy si pomoci.

Častým problémem v manželském soužití můžou být problémy různé apetencie (chutě a potřeby sexu) u obou partnerů. Náhlé snížení zájmu o sex se svým partnerem může být indikátorem možné deprese, ale i indikátorem nahromadění problémů ze vzájemného soužití a určitého oslabení citové vazby. Opět je třeba najít prostor pro hledání řešení, na vzájemnou komunikaci partnerů, aby se krize neprohlubovala. Jiným typem těžkosti může být to, kdo kdy a jak má dát najevo zájem o intimní kontakt, nebo jak udržet sexuální komunikaci při životě ve dvoupokojovém bytě za přítomnosti dvou nebo tří dětí.

Nepřekonatelné úskalí může tvořit pro některé partnerky manželovo listování v pornografických časopisech, nebo sledování erotických kanálů v TV, “přistihnutí“ partnera při masturbaci, nebo množství jiných konkrétních situací. Záliba v různých sexuálních polohách, respektive aktivitách, nemusí být taky v souladu s potřebami obou manželů. Manželé, mezi kterými panuje důvěra a upřímně se milují, se budou snažit poznat jeden druhého, místo toho, aby se bezhlavě řítili při výskytu problémů v sexuální oblasti do jiného, mimomanželského vztahu. Problém by měl každý pár vnímat jako výzvu ke komunikaci a pokud vznikne pocit, že si nedokážou pomoci sami, neměli by se bát vyhledat pomoc psychologa.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář