Rybářské potřeby pro správné rybáře

Jít na ryby bez správné výbavy, bylo pro mého dědečka téměř nepředstavitelné. Vždy mi tak kladl na srdce, že rybářské potřeby, které něco vydrží, jsou základem úspěšného rybolovu a měl pravdu. Nejeden jeho známý rybář přišel díky nekvalitnímu náčiní o své úlovky a pak litoval. Můj dědeček ovšem vždy na první dobrou svůj úlovek chytil a za to jsem ho obdivoval. A i když jsem v mládí tvrdil, že s rybolovem nezačnu, ač jsem od dědy věděl takřka vše, na stará kolena mi to přece jen nedalo a oddech u rybolovu hledám dnes i já.

Rybářské pruty patří mezi základní „výzbroj“ rybáře

Rybářské pruty jsou bezpochyby tím nejdůležitějším, co rybář vůbec při svém koníčku vlastní. Můj děda vždy říkával, že rybář bez pořádného prutu není rybář. Jednou mi tak dovolil si jeho tehdy opravdu velmi kvalitní prut půjčit. Sice jsem nic nechytil, ale cítil jsem se u vody velmi dospěle a téměř jako zkušený rybář. Dnes již existuje celá řada takzvaně vychytaných prutů, které umí ledascos. Jsou speciálně vyvážené a především lehké, což se nedá porovnat s minulostí. Díky tomu mi vůbec nevadí, prut držet několik hodin bez toho aniž bych se musel obávat toho, že mi zkoprní ruka. O jeho skladovatelnosti nemluvě.

Rybářské navijáky jsou kumšt

Když se řekne pojem rybářské navijáky, hned se mi vybaví dědova dílna, ve které měl hned několik takovýchto navijáků. Nechápal jsem tehdy, jaký je mezi nimi rozdíl. Dnes již moc dobře vím, že vybrat si správný naviják je opravdový kumšt. Vždy totiž jasně záleží na tom, co budeme lovit a co všechno do navijáku očekáváme. Pamatuji si, že můj děda vlastnil špičkový naviják s bojovou brzdou a velmi si ho pochvaloval. Dnes ho v kritických situacích, kdy čas mezi mnou a rybou hraje obrovskou roli, používám i já a stejně jako on na něj nedám dopustit. V jeho šlépějích ovšem vlastním ještě několik dalších druhů těchto pomocníků a jen čekám na den, kdy mě manželka se všemi těmi navijáky vyhodí z domu.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář