Kalibry a měřidla – neopomenutelná část výroby

Víte, bez čeho by se neobešla žádná firma, která cokoliv vyrábí? Možná vás takových věcí napadne dokonce více, ale jednou z nich jsou stoprocentně měřidla a kalibry. V některých odvětvích se samozřejmě na přesnost hraje více než v jiných. Všude však mají definované nějaké rozměry svých výrobků.

Od toho, co firma vyrábí, se odvíjí také způsob, jakým ověřuje přesnost. Jsou továrny, kde si nejspíš vystačí s pravítkem. Švadleny používají krejčovský metr, spousta provozů má posuvná měřítka. Pak jsou tady ale strojírenské obory, kde je přesnost extra důležitá. Vyrábí jednotlivé součásti, které k sobě musí pasovat, záleží jim i na setinách milimetru. A takové společnosti mívají daleko obsáhlejší měřicí arzenál.

Všechno začíná pečlivým měřením

Pokud se cokoliv vyrábí ručně, jsou zapotřebí měřidla, a to většinou několika druhů. Třeba takový hloubkoměr pomůže změřit dutiny, slepé otvory nebo drážky. Mikrometry poslouží zámečníkům, již se potýkají s extra malými rozměry. Úhelníky pomohou ohlídat pravý úhel. Měřidel je prostě spousta, a přestože se toho možná většina dá změřit obyčejným posuvným měřítkem, v profesionálních provozech se vyplatí mít pro každý účel speciální měřidlo.

Jiná situace samozřejmě nastává, když se o výrobu starají stroje. Těm se jen zadají rozměry a ony se o přesnost postarají. Přesto není od věci ji nakonec zkontrolovat.

Každý rozměr je třeba ověřit

Nedělejte si iluze, že se pečlivě kontroluje každý rozměr u všech výrobků. Tak tomu většinou nebývá. Aspoň několik z každé várky jich ale vždy projde kontrolou. Někdy postačí posuvné měřítko, profesionální provozy však často bývají vybaveny kalibry. Kalibry pomáhají ověřit přesnost, nic neměří. Nenašli byste na nich stupnici, prostě vám jen sdělí, zda výrobek odpovídá požadovaným rozměrům, či nikoliv. Při sériové výrobě je to extrémně efektivní, daleko rychlejší než pořád sledovat stupnici posuvného měřítka.

Přesná měřidla si samozřejmě nemusí pořizovat jen profesionální provozy. Snadno dostupná jsou i domácím kutilům a všem dalším zájemcům. Podívejte se na www.meridla.cz, kde si můžete vybrat i vy.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář