Máte ve vašem provozu jeřáby a zdvíhací techniku. Pak určitě víte, že v souvislosti s ní je zapotřebí splnit spousty důležitých norem a dbát na bezpečnost práce. Mnohé firmy zapomínají na pravidelné revize a další činností, které s provozem této těžké techniky velmi úzce souvisejí. My se proto podíváme na některé důležité zkoušky, jimiž by jeřáby měly stoprocentně projít.
Způsobilost k provozu
V první řadě je nezbytné, aby jeřáb prošel základními zkouškami o způsobilosti k provozu a také bezpečnosti jeho používání. Provádí se například ověřovací zkoušky ZZ dle ČSN 27 0142:2014 a revize ZZ dle ČSN 27 0142:2014. Určitě je zapotřebí také zvláštní posouzení technického stavu ZZ. K tomu dochází v momentu, když dojde k naplnění celkové doby životnosti daného zařízení. Případně k tomuto posouzení musí dojít po dosažení 10 či 20 let od data výroby. První hranice je počítána pro hydraulické ruky, autojeřáby a sériově vyráběná zařízení, druhá platí pro sloupové či mostové, případně portálové jeřáby a další. Pravidelné revize jeřábů jsou zkrátka nezbytností.
Jaké nedostatky revizní technik obvykle zjistí?
Revize jeřábů a dalších zařízení se často obejdou bez zjištění jakýchkoli chyb ze strany provozovatele. Mnohdy ale revizní technik zdvíhacích zařízení zjistí některá pochybení. Patří mezi ně kupříkladu absence vypracovaného systému bezpečné práce pro provoz ZZ. Firmy také někdy nedodrží přesné termíny kontroly ocelových konstrukcí. Zapomenout přitom nemůžeme ani na precizní revizní proměření jeřábových drah. Zapomenout nelze ani na jeřábnické zkoušky, jimiž musí obsluha strojů bezpodmínečně projít.
Vsaďte nejen při revizích na profesionály
Revizní služby, prověření jeřábní techniky a školení jeřábníků musí řešit specialisté. Naším tipem jsou Revize jeřábů Josef Svoboda. Tato společnost nabízí spousty služeb v oblasti revizí včetně školení jeřábníků a vazačů.
Napište komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.