Proč klesá zájem českých firem o tradiční úvěry?

Zatímco ještě v roce 2018 byl trend spíše vzestupný, v posledních letech se zájem o bankovní úvěry snížil. Čím je to způsobeno?

Dalo by se očekávat, že si firmy s pobočkou v Česku budou půjčovat právě tady. Statistiky ale ukazují úplně jiný trend. Proč tomu tak je a jaká je příčina tohoto úkazu.

Zahraniční korporace ztrácí zájem

Bankovní i nebankovní úvěr pro podnikatele v tuzemsku často není příliš lákavý. Tedy alespoň pro velké korporace se sídlem v cizích zemích. Právě ze strany nerezidentských firem totiž opadává zájem o úvěry v České republice. Problémem budou s největší pravděpodobností sazby.

Zatímco korunové sazby z korporátních úvěrů v posledních měsících vzrostly, v eurozóně můžeme vidět opačný trend. Korunová sazba vzrostla v posledních měsících o 3,8 procenta, zatímco v eurozóně došlo k propadu o jednu desetinu, tedy na 1,9 procent. Na první pohled tedy může jít o výhodnou alternativu. Pokud ale podnikatelé potřebují úvěr v korunách, výhodnost mimo český bankovní a nebankovní sektor se rázem překlopí.

Zájem klesá i v tuzemsku

Klesající zájem o bankovní i nebankovní úvěr pro firmy ze strany zahraničních firem je tedy pochopitelný, podobný trend ale můžeme vidět i u domácích společností. S největší pravděpodobností některým větším firmám postačí jejich bohaté vnitřní zdroje, aktiva a další nahromaděný majetek během posledních tučných let.

Bankovní i nebankovní úvěr pro společnosti často firmy odmítají i z důvodu nejistého vývoje další poptávky. A to především ze zahraničí. Právě na poptávkách mimo Česko je řada firem závislá a momentální vývoj situaci vůbec nenahrává. Svou roli ale hraje i růst korunových sazeb. Jak to ale bude pokračovat dál, to už nikdo neví.