Pozvěte barvy do vašeho domova

Výběr barev je projevem našeho vkusu. Barvy se chovají ve třech základních směrech: aktivní, pasivní a neutrální. Světlé barvy jsou rozsáhlé a vzdušné, takže pokoje opticky zvětšují a projasňují. Tmavé zase pokoje zmenšují a působí teplejším dojmem. Při výběru barev je třeba myslet na to, jak zkombinovat barvu s účelem pokoje. Obecně platí, že chladné barvy jsou vhodné na soustředění, zklidňují a opticky zmenšují prostor. Naproti tomu teplé barvy přinášejí energii a kreativitu a jsou vhodné i do menších prostorů.

Barvy a jejich účinky

Většinou podvědomě sáhneme po odstínu, který v nás vyvolává příjemný pocit. Ovšem, pokud vybíráte barvy spolu s někým, často se nemůžete shodnout. Možná byste měli vědět, že červená zvyšuje energetickou hladinu pokoji. Žlutá zachycuje radost slunečního svitu. Je vhodná do kuchyní, jídelen a koupelen. Modrá prý snižuje krevní tlak a zpomaluje dýchání a srdeční tep, proto je považována za uklidňující a relaxační barvu a doporučuje se pro ložnice a koupelny. Zelená je uklidňující barva pro oko. Oranžová evokuje vzrušení, nadšení a je to aktivní barva.

Jaké barvy volit do dětského pokoje?

Při výběru barvy na malování dětského pokoje bychom měli být obzvlášť opatrní. Barva do dětského pokoje musí být bez zápachu a při sušení by neměla uvolňovat nebezpečné látky, které mohou způsobit nevolnost, závratě a alergické reakce. Dále by měla být trvanlivá a omyvatelná, abychom z ní mohli odstranit případné skvrny. Ideální by byla taková barva, která by dokázala zajistit vysoký hygienický standard stěn.

Výběr barev podle feng šuej

Vychází zejména z harmonického použití základních 5-ti elementů (oheň, kov, země, dřevo a voda) a jejich cykly. Každý jeden prvek obsahuje své specifické barvy, prostřednictvím kterých vytvářejí a šíří energii (chi).

Dřevo = zelená, modrá

Oheň = červená

Země = žlutá

Kov = bílá, béžová, stříbrná

Voda = tmavě modrá, černá

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář