Pánská saka mohou být ušita také ve sportovním stylu

I při neformální příležitosti se může muž elegantně obléci, a to s použitím saka. Není podmínkou, aby muž chodil oblečený v obleku. Stačí, když si na sebe obleče pouze sako. Může být společenské i sportovní a jaké zvolí, bude záležet na situaci, pro kterou se obléká. U sportovních sak není nutné dodržovat tak striktní pravidla společenské etikety, jako u sak společenských. Dovoleno je mnohé, ale jedno mají jak sportovní, tak společenská saka společné. A to jejich nošení. Mohou se nosit rozepnutá i zapnutá. Jakmile ale muž sako se dvěma nebo třemi knoflíky zapne, vždy se nechává ten spodní rozepnutý. Pouze u saka s jedním knoflíkem se zapíná tento jediný knoflík.

Móda pro neformální příležitosti je dosti uvolněná

Pravidla etikety jsou striktní a každé provinění proti nim je bráno jako módní prohřešek. Ty si nemohou dovolit lidé, kteří se pohybují na takové úrovni, kde je styl oblékání důležitý a může ovlivnit výsledky jejich práce nebo jednání s důležitými zákazníky. Pokud jde ovšem o neformální příležitosti, kdy si muž na sebe obleče sportovní sako, má poměrně volnou ruku v tom, co si k němu dále obleče. U pánského sportovního saka k riflím je dovoleno nosit volnočasové košile bez kravaty vždy s rozepnutým prvním knoflíčkem, mikinu, rolák i přilehlé tričko s krátkým rukávem.

Kdežto u společenského pánského saka je třeba dodržovat základní pravidla etikety. A to nosit pod ně jedině košile s dlouhým rukávem. Pokud se ke košili přidá kravata, měla by být sladěná s barvou košile a měla by sahat po opasek kalhot. Kratší i delší je v rozporu s etiketou. Jinak se košile opět nosí s rozepnutým prvním knoflíčkem. Ke společenskému saku se oblékají společenské kalhoty, které mají jinou barvu, než sako. Jinak se totiž jedná o pánský oblek. Také se nosí tmavé ponožky, tmavé šněrovací kožené boty a opasek sladěný s barvou bot. První dojem, jaký muž zanechá u svého okolí je velmi důležitý. Proto je správná volba moderního pánského saka, popřípadě moderního pánského obleku, vždy na prvním místě. Umění dovést svůj vzhled k dokonalosti v každé příležitosti není vlastní všem mužům, ale postupným získáváním zkušeností jej může ovládnout každý. Velké experimenty se nevyplácí, je lepší přistupovat k oblékání s citem a ne pouze s chutí být vždy co nejvíce zajímavým.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář