Novostavby na prodej a jejich zmenšující se podlahová plocha – víte, že třeba u průměrného 2+kk dělá rozdíl jen od roku 2016 hned celých 10 %?

Novostaveb na prodej sice pomalu přibývá, což ostatně naznačují některé statistické údaje. Čeho je ale méně, to je bezesporu životní prostor, který vám nově vybudované byty dnes mohou obvykle nabídnout. Zmenšování podlahové plochy není však rozhodně dáno nižšími nároky kupujících, to jistě ne. Stojí za ním snaha developerů o to, učinit nemovitosti alespoň o něco dostupnějšími a tedy i lépe prodejnými, jelikož dlouholeté zdražování už znemožňuje pořízení vlastní střechy nad hlavou čím dál širším vrstvám populace.

Existuje však nejméně ještě jeden další způsob, jak předražené bydlení o trochu zlevnit. Jaký? A co takhle výrazné zkrácení stavebního řízení, které by umožnilo na trh vrhnout o poznání více bytů? To by jistě dříve či později vedlo k uspokojení poptávky a nepochybně i k určitému cenovému poklesu. A jaké jsou v tomto směru vyhlídky?

Dnešní novostavby na prodej? Smiřte se s menším prostorem!

Je to bohužel čím dál častější jev, navíc často komentovaný frázemi o preferencích klientů, kteří prý chtějí menší nemovitost. Ano, když stojí metr čtvereční třeba v Praze už skoro 108 tisíc, co jiného lidem zbývá, než se smířit s menší výměrou? Když uberete každému bytu pár metrů čtverečních, můžete projekty realizovat a tedy i nabízet o něco levněji. Řady potenciálních zákazníků se pak logicky o něco málo rozrostou, takže tato strategie jistě do určité míry funguje. Nejmarkantnější je to pak u bytů o dispozicích 1+kk a 2+kk, které jsou nejžádanější a kde výměra poklesla jen za poslední tři roky i o více než 10 %, což ostatně dokládá několik čísel v naší tabulce.

„Zmenšování“ bytů podle dispozic (2016 – 2019)

Dispozice 2016 2017 2018 2019
1+kk 35 m2 34 m2 31 m2 30 m2
2+kk 60 m2 57 m2 56 m2 54 m2
3+kk 79 m2 78 m2 78 m2 76 m2
4+kk 100 m2 102 m2 102 m2 99 m2

V metropoli „frčí“ garsonky

A není divu, že se tu nejlépe prodávají ty nejmenší byty. Praha je totiž jedním z nejdražších míst nejenom u nás, ale i v celém středoevropském regionu. Právě zde se také se zmenšující výměrou u novostaveb potkáte zřejmě nejčastěji, protože snad jedině tímto způsobem lze momentálně dosáhnout trochu nižších cen a následně pak i vyšších prodejů. Nejvíce „v kurzu“ jsou dnes mezi Pražany především garsonky a dispozice 2+kk. Těch se ještě v roce 2016 na zdejším trhu prodalo nějakých 60 %, zatímco v současnosti je to už o deset procentních bodů více. Zdaleka nejrychleji mizí z nabídky nemovitosti nejmenší (1+kk), které dnes v Praze tvoří už téměř třetinu všech prodaných nových bytů.

Starší byt můžete mít o 20 % levněji

Ten, kdo chce v naší metropoli žít, může tedy ušetřit snad jedině tím, že se rozhodne pro pořízení nějaké starší nemovitosti, jelikož ty jsou zde v porovnání s novostavbami v průměru cca o 20 % levnější. Ale ani tak to není nic laciného, což ukazují následující údaje.

Průměrné ceny starších bytů v Praze (za 1m2 – 1.Q/2019)

Městská část Cena za 1m2 Městská část Cena za 1m2
Praha 1 152 500 Kč Praha 6 92 350 Kč
Praha 2 111 950 Kč Praha 7 102 500 Kč
Praha 3 97 100 Kč Praha 8 86 250 Kč
Praha 4 75 800 Kč Praha 9 74 800 Kč
Praha 5 84 250 Kč Praha 10 81 500 Kč

Řešení nabízí změna zákona

Jedno řešení, které by snad mohlo nepříznivou situaci s předraženým bydlením v naší zemi zlepšit, bylo developery ale i některými urbanisty navrhováno již několik let. Teprve letos však došlo v této věci k zásadnímu posunu. O čem je řeč? O změnách stavebního zákona, jehož novou podobu se celkem pochopitelně snaží ovlivnit celá řada zájmových skupin.Vstoupí-li tento důležitý zákon skutečně už roku 2021 v platnost, může v ideálním případě výrazně zkrátit čas potřebný k vyřízení všech povolení nutných k zahájení každé stavby. Nyní celý proces totiž trvá i více než pět let a do budoucna by se mělo jednat pouze o jeden jediný rok. To by mohlo přinést mnohem více realizovaných bytových projektů a jejich vyšší počet by pak snad konečně zastavil extrémní růst cen nemovitostí, jehož jsme už několik let svědky.

Jen v Praze čeká na razítko 90 – 100 tisíc nových bytů

Fakt, že jen v Praze dnes čeká na potřebné povolení více než 90 tisíc bytů v mnoha rozmanitých projektech, dává tušit, že by tolik očekávané změny v zákoně mohly opravdu nastartovat skutečný stavební boom. Nejenomže bychom se tak mohli dočkat dostupnějšího bydlení v metropoli, potažmo i ve zbytku republiky, ale jako vedlejší efekt nám to snad přinese ještě jednu další věc. Jakou? Přestane se zmenšovat podlahová plocha nových bytů, jelikož to už nebude v jejich celkové ceně hrát tak důležitou roli. Doufejme.

Všimli jste si také, že jsou dnešní novostavby menší, než byly ještě před nedávnem? A na kolika metrech čtverečních žijete vy?

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář