Nebojte se investovat do vlastní nemovitosti

Vlastnit dům či byt je snem mnoha lidí. Ne každý má však dostatek finančních prostředků, případně se nechce na dlouhá léta zadlužit. Vlastní nemovitost je jistota, potřebujete však mít také jistotu, že budete mít čím splácet hypotéku, jinak si místo radosti můžete přivodit spoustu problémů.

Jestliže stojíte před rozhodnutím, jestli si vzít hypotéku nebo pořídit byt v nájmu, pak se vám jako jednodušší řešení jistě jeví nájem. Ale z dlouhodobého hlediska je bydlení v nájmu finančně nevýhodné. Jednak bydlíte v bytě, který vám nepatří a veškeré zásadní změny a úpravy musíte konzultovat s majitelem a navíc peníze, které do nájmu vložíte, se vám už nikdy nevrátí. U hypotéky investujete do vlastní budoucnosti. Bydlíte si ve svém a je jen na vás, jak s bytem po splacení hypotéky naložíte. Počáteční náklady na pořízení vlastního bytu jsou sice vysoké, ale je jen na vás, jak s bytem naložíte. Pořízení vlastního bytu může být také způsobem jak si vydělat. Vlastní byt totiž můžete nabídnout k pronájmu.

Je tak dobře možné, že váš byt si na hypotéku vydělá sám a pokud si nastavíte nájem odpovídajícím způsobem, je velmi pravděpodobné, že vám i něco zbude. Důležité je, v jaké lokalitě si byt pořídíte. V jednotlivých krajích se ceny bytu výrazně liší. Menší rozdíly jsou v cenách pronájmů. Proto v lokalitách, kde je možné koupit byt velmi levně, se vyplatí nabídnout jej k pronájmu a jeho hodnotu získat rychle zpátky. Typickým příkladem jsou byty v Chomutově, kde se pronájem bytu Chomutov nijak výrazně neliší od zbytku republiky. Srovnat si můžete například nabídku v Chomutově a v Ostravě. Aktuální nabídku bytů v Ostravě si můžete prohlédnout na těchto stránkách www.eurobydleni.cz/byty/ostrava/pronajem/. Oproti tomu výrazné rozdíly najdete v nabídce na prodej bytu Praha, kde jsou ceny mnohonásobně vyšší, než kdekoliv jinde.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář