Měli byste si spravovat účetnictví sami, nebo si zaplatit odborníka?

Pustili jste se do podnikání a rozhodujete se, jestli si budete spravovat firemní účetnictví svépomocí, nebo se obrátíte na profesionála? V tom případě nepřestávejte číst. Prozradíme vám, které řešení je vhodné právě pro vás.

Účetnictví svépomocí je bezesporu nejlevnější způsob, ale je třeba si uvědomit, že v případě růstu podnikání bude zabírat více času než na začátku. Očekávaná finanční úspora je přinejmenším subjektivní, protože vás bude stát čas, který byste mohli strávit jinak. Mimo to hrozí riziko, že neuhlídáte možnosti daňové úspory a v konečném součtu odvedete státu podstatně větší částku, než kdyby se vám o účetnictví staral odborník.

Pro podnikatele, který vystaví několik málo faktur a problematice rozumí, je správa účetnictví svépomocí rozumným krokem. Poněkud odlišná situace nastává v momentě, kdy se firma rozroste a vyžaduje náročné podvojné účetnictví.

Další možností je zaměstnat interní účetní. Výhody spočívají v adekvátní kvalifikaci a také v tom, že důvěrné informace zůstanou uvnitř firmy. Nevýhody ve finanční náročnosti. Účetní – zaměstnanec si na sebe nevydělá, musíte ho motivovat, zajistit mu průběžné vzdělávání a zároveň ponesete zodpovědnost za případné chyby v účetnictví. Zákony se neustále mění, a proto je důležité, aby zaměstnanec kontroloval novely. Tím však náklady výrazně rostou.

Poslední s zřejmě i nejlepší možností je správa účetnictví externí firmou. Obavy z úniku informací nejsou na místě, protože účetní garantují diskrétní jednání ve smlouvě. Seriózní subjekty jsou pojištěné a případné škody uhradí pojišťovna. Tím, že zaplatíte pouze za konkrétní úkony (odpadnou vám náklady na zdravotní a sociální pojištění, vzdělávání a vybavení), ušetříte spoustu peněz. Zpracování účetnictví lze navíc zahrnout do nákladů.

Shrnuto a podtrženo, klíčovými faktory jsou velikost firmy, objem práce a zároveň přístup podnikatele. Zda se přikloníte k levnější externí účetní firmě, nebo udržíte účetnictví v rámci vlastní firmy, je jen na vás.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář