Malováním si zkrášlujeme bydlení od pravěku

Co svět světem stojí, tak se lidé chtějí mít dobře. Jedním z ukazatelů blahobytu je skutečnost, jak to u vás doma vypadá. Pokud vejdete do bytu nebo do domu, který není uklizený, tak si možná řeknete, že obyvatel tohoto příbytku není asi moc čistotný. Pokud ale uvidíte zdi, které nejsou zamalované, napadají vás mnohem horší příměry. Když si vezmete samotné malování z hlediska jeho historie, tak se musíme pozastavit už v pravěku, kdy lidé kreslili na zdi jeskyní různé primitivní obrázky, čímž si nejen své teritorium označovali, ale také jej činili útulnějším. Ve starověku vzniká spousta motivů, které se kreslily jak na zdi, tak i na stropy a další různá místa k tomu stvořená.

Ve středověku se přechází k jiným technikám malování a na zdi se maluje jen v bohatších sídlech či církevních stavbách. Když si vezmeme jako příklad takovou renesanci, tak nás musí napadnout různé nástěnné malby, které ale měly sloužit spíše jako umělecká díla než jen pouhé vymalování budovy. Nelze než nevzpomenout si třeba na fresky v Sixtínské kapli, jejichž autorem je Michelangelo. Pokud se budeme stále pohybovat ve středověku, tak zjistíme, že na zdi se nenanášely jen barvy, ale věšely různé předměty. Napadnout nás mohou různé lovecké místnosti poseté trofejemi. Velmi známou ozdobou zdí byly také gobelíny, tedy nástěnné koberce. Obraz samotné místnosti už začínají také dotvářet krásné svícny později elektrické lustry.

Tip redakce: Často samotnému malování bytu předchází jeho rekonstrukce (kdy výsledek můžete vidět už dopředu díky autocad – programu na kreslení).

Samotné malování v tom dnešním slova smyslu má kořeny až v novověku, kdy si lidé nechávají malovat byty či domy a nebo tak činí svépomocí. Pokud se budeme zabývat různými technikami malování bytů či domů, tak zjistíme, že se váš příbytek dá buď jednoduše vybílit, vymalovat pestrobarevně a nebo použít válečkový vzor či tapetu. Pokud se budeme dál bavit o malování v dnešní době, tak zjistíme, že bílá barva se velmi často používá už jen na komory a místa, která jsou v domě relativně méně navštěvovaná, zatímco barevné zdi nalezneme v místnostech, kde je frekvence pohybu osob mnohem vyšší. Jsou jimi například obývací pokoje, kuchyně, popřípadě ložnice. Lidé velmi často volí ostřejší pastelové barvy. Doby vzorů, které byly nanášeny pomocí válečků, jsou pomalu, ale jistě, pryč. Tyto vzory už nacházíme pouze v domech či bytech, kde žijí starší lidé. Tapety byly fenoménem minulého režimu. Malování jednoduše patří k životu moderního člověka.

1 Komentář

Napište komentář