Podle čeho vybrat nová okna

Výběr správných oken

1) Proč by jste se měli zabývat otázkou výměny oken?

Pro spotřebitele znamená výměna oken celou řadu benefitů a výhod. Jedním z těch hlavních je bezesporu výrazné snížení nákladů na energie. Je třeba si totiž uvědomit, že okna, dveře, podlahy či střecha jsou nejvýznamnějším zdrojem úniků energií a tepla z našich obydlí. Vzhledem k neustále rostoucím cenám energií je tedy moudré začít spořit a svoje obydlí více izolovat. Pokud potřebujete zjistit, kterými částmi domu uniká teplo, určitě Vám pomohou snímky z termokamery. Ty jsou již dnes běžně dostupné – existují firmy, u kterých lze takové snímky objednat a které zároveň se snímkem dají zákazníkovi zprávu s popisem snímku. Například špatnými okny všeobecně uniká z domácnosti 30 – 40% energií, které samozřejmě platíme, aniž by se to projevilo na komfortu našeho bydlení. Proto je logické začít právě u oken, a to nejen kvůli největšímu podílu na úniku energií, ale také celkové náročnosti rekonstrukce. Určitě je to snazší, než zasahovat do izolace stěn či podlah.

2) Jaká okna doporučujeme?

V poslední době stále více roste obliba plastových oken, a to jak pro jejich výborné tepelně-izolační vlastnosti, tak zejména pro to, že jsou prakticky bezúdržbová. Zároveň došlo v poslední době k výraznému posunu v jejich designu, takže člověk již nemusí volit mezi kvalitou za dobrou cenu a vzhledem oken. Spotřebitel si samozřejmě může vybrat ze široké škály barevných odstínů, a to jak z exteriéru tak z interiéru a když na to přijde, tak může mít z každé strany barvu jinou.

3) Podle čeho se v nabídce orientovat? A jak vybrat správné okno?

Prodejců oken na trhu je hodně, lidé se v nabídce jednotlivých firem špatně orientují a tak se nakonec rozhodují podle ceny – což je mnohdy tou nejhorší volbou. Nejnižší cena rozhodně automaticky neznamená nejvýhodnější koupi.

4) Jak tedy vybrat okna, která potřebuji a která jsou pro můj dům či byt nejvhodnější?

Ptejte se na konkrétní užitné vlastnosti, které chcete, aby Vám nová okna splnila. Pokud je pro vás primární úspora energií, tak se ptejte kolik Vám nová okna ve srovnání s vašimi původními ušetří. Prodejce by Vám měl být schopen například předložit tabulku, která jasně ukáže, kolik výměnou oken uspoříte. Z takového srovnání také uvidíte, že peníze na nákup nových a kvalitních oken se Vám brzy vrátí v uspořených prostředích.Často Vám budou firmy argumentovat, že nejdůležitější je například počet komor profilu, ze kterého je okno vyrobeno – čím více komor, tím lepší jsou tepelně-izolační vlastnosti okna. To je ale podobná rada, jako když Vám prodavač automobilů radí s barvou auta a vy ještě nevíte, jestli chcete kombi, sedan nebo kabriolet. Nejdůležitější je vědět, kam okno umístíme a co od něho očekáváme. Podle toho můžeme okno individuálně přizpůsobit. Například u oken, které jsou situovány v přízemí domu, můžeme okno lépe vybavit po bezpečnostní stránce. U oken v místnostech, které jsou orientovány na sever, můžeme maximalizovat jejich tepelně-izolační vlastnosti. Okna, která jsou směrována do ulice, můžeme vybavit zvukově-izolačními skly apod. Firma s dobrým zázemím a odborně školeným personálem navrhne vhodné řešení přesně na míru potřeb zákazníka.

1 Komentář

Napište komentář