Malé firmy si půjčují více než ty větší

Začátky podnikání bývají obtížné. Není tedy divu, že si podnikatelé na začátku své cesty půjčují peníze. Komu v tomto oboru nejvíce věří a kolik si půjčují?

I když to v posledních letech vypadá, že tradiční banky budou klienty spíše ztrácet než získávat, opak je pravdou. Tedy alespoň už začínajících podnikatelů. Ti mají sice celou řadu možností, jak nakopnou své podnikání (nebankovní úvěr pro firmy, crowdfunding…), stále ale spoléhají na banky.

Financování podnikání

Někteří ale nebankovní společnosti stále nezatracují. Například živnostníci často při založení živnosti žádají o nebankovní úvěr na podnikání. Podle dostupných statistik tak učiní téměř čtvrtina z nich. Jsou tu ale i tací, kteří na první půjčku čekají. Nejprve si vyřeší základní náležitosti a zajistí příjem, aby si po několika měsících od založení mohli vzít první půjčku.

Bankovní i nebankovní úvěr pro OSVČ a podnikatele využívají žadatelé především na nákup strojí a zařízení firmy (50 %). Téměř čtvrtinu zaujalo provozní financování a posílení peněžního toku. Podobně na tom pak je nákup nemovitostí. 10 procent využívá půjčené peníze na reklamu a marketing, zbytek (5 procent) pak na akvizice.

Půjčky v řádech statisíců

Než se pustíme do posledních statistik, pojďme si objasnit, kdo se vlastně průzkumu účastnil. Jedná se o data získaná od čtyř set malých firem a živnostníků. Polovina z dotázaných má obrat do jednoho milionu korun, zbytek nepřekročil obrat 10 milionů korun. U koho si tito drobní podnikatelé a živnostníci nejčastěji půjčují?

Podle výsledků nejčastěji věří bankovním institucím. Podnikatelé s obratem do jednoho milionu korun si půjčují nejčastěji 100 tisíc korun, zbylí živnostníci pak 350 tisíc korun. Právnické firmy s menším obratem si naopak půjčují větší obnos peněz než firmy s obratem do 10 milionů.