K čemu slouží kalibry? Jsou to taková měřidla-neměřidla

Pomocí kalibrů se ověřují rozměry výrobku, přesto se nejedná o měřidlo v pravém slova smyslu. Neprozradí vám, jaký je konkrétní rozměr, vlastně na nich nenajdete ani žádnou stupnici. O co tedy jde?

S kalibry se setkáte zejména ve velkovýrobě, tam mají své opodstatnění. Pro domácího kutila, který si chce ověřit rozměry svého jednoho výrobku, jsou poměrně zbytečné. Každý kalibr se totiž vyrábí na konkrétní rozměr.

Prozradí vám, zda rozměr odpovídá

Kalibr má dvě strany – jednu dobrou a druhou zmetkovou. Chcete-li ho použít, jednoduše zkusíte tyto dvě strany nasadit na ověřovaný výrobek. Dobrá by měla jít nasadit, špatná nikoliv. Pokud to takto je, rozměry sedí. Jestli nejde nasadit ani jedna, ještě je možné rozměr opravit. Jdou-li nasadit obě, máte problém, výrobek je neopravitelný zmetek.

Někdy mívají kalibry dobrou i zmetkovou část na jedné straně, nejsou tedy oboustranné.

Vyrábí se jich celá řada

Jistě už vám došlo, že vzhledem k výše uvedenému principu se musí vyrábět každý kalibr na konkrétní rozměr. Proto se hodí zejména do velkovýroby, kde se na jeden rozměr kontroluje celá série výrobků.

Kalibrů existuje více druhů. Válečkovými se měří vnitřní průměry, třmenovými délka, závitovými závity. Na závitové kalibry se můžete podívat například zde: https://www.kalibry.cz/kalibry/zavitove-kalibry-a-krouzky-m/.

Dají se zhotovit na míru

Právě u závitů je situace poměrně jednoduchá. Závity jsou totiž normované, existují v daných rozměrech. Co máte ale dělat, pokud potřebujete kalibr pro nějaký konkrétní výrobek unikátních rozměrů? Jestliže vám nevyhovuje žádný kalibr z nabídky, je možné nechat si ho vyrobit na míru, třeba podle technického výkresu. Tímto se zabývá společnost Michovský TOOLS provozující e-shop Kalibry.cz. Na bohatou nabídku kalibrů včetně NPTF, UNJ, UN, UNJEF, UNS, RC, Rp a BSW a bližší informace o výrobě na míru se podívejte na zmiňovaný web https://www.kalibry.cz/kalibry/zavitove-kalibry-a-krouzky-m/.