Jaké jsou možnosti při výběru měřičů tepla do domácností?

Od počátku roku 2015 zavedly právní normy povinnost instalovat do domácností takzvané měřiče tepla neboli indikátory. Jde o zařízení, která přispívají ke spravedlivějšímu vyúčtování nákladů na vytápění. Neměla by tak chybět v žádném bytovém domě.

Proč používat měřiče tepla?

Hlavní důvod je zřejmý. Pokud například bydlíte v panelovém družstevním bytě, pomáhají měřiče tepla zaznamenávat, kolik se v každé bytové jednotce protopí. Následně se zjistí podíl vzhledem ke spotřebě celého domu, z něhož se pak vypočítá, kolik za vytápění zaplatíte. Jde o efektivní nástroj, díky němuž odpadají případné sváry mezi spoluvlastníky domů a majiteli jednotlivých bytových jednotek.

piggy-bank-1056615_1280

Jaké druhy měřičů se dají použít?

V zásadě existují 2 druhy přístrojů – odpařovací a digitální indikátory. První varianta je dnes už používaná méně, protože není tak přesná. Odpařovací měření funguje tak, že teplo je z povrchu topení převedené k přístroji, v němž je kapalina. Ta se odpařuje podle toho, jak intenzivně topíte, respektive na jakou teplotu máte topení nastavené.

Druhá varianta, digitální měřiče tepla, je výrazně přesnější. Na druhou stranu je pořízení elektronických indikátorů přeci jen dražší.

Existují jednočidlové a dvoučidlové modely. Jednočidlové snímají teplo jen z povrchu topení, dvoučidlové pak i z okolního prostoru, díky čemuž jsou přesnější.

Velkou výhodou elektronických variant jsou kromě přesnosti také minimální provozní náklady. Oproti odpařovacím indikátorům je ale nutné počítat s tím, že odečet musí být prováděn odborníkem. Jednou za čas projde všechny bytové jednotky a zaznamená údaje ze zařízení. Teprve poté může dojít k rozúčtování.

V případě digitálních měřičů tepla je nutné se pro jejich instalaci a následné odečítání obrátit na odborníky. Dodávku a servis provádí kupříkladu společnost INMES. V tuzemsku působí již od roku 1993. Zabývá se i instalatérskými a topenářskými pracemi.

2 Komentáře

Napište komentář