Český projekt přináší lidské příběhy bez cenzury

Zajímalo vás někdy, jak to funguje v pohřebních službách? Nebo co se skrývá za fenoménem kartářek? Jaké to je mít autistickou dceru? Co se vám honí hlavou, když skončíte na vozíčku? Díky českému projektu známé novinářky a brilantního fotografa můžete tyto příběhy doslova prožít. Chystají totiž rozhovory, v nichž jdou opravdu až na dřeň.

Snímek obrazovky 2017-04-21 v 14.02.40

S nápadem přišla Silvie Dymáková

Silvie Dymáková, držitelka Českého lva za dokument ŠMEJDI, se od mládí pohybuje v oblasti médií a žurnalistiky. Ve své práci se nejvíc soustředí na sociální tematiku a od povinností si ráda odpočne u vaření. Jednoho dne přišla s nápadem, že by bylo hezké lidem zprostředkovat příběhy jiných. Pěkně na rovinu a bez obalu. Spojila se s Markem Chaloupkou, fotografem, jehož snímky jsou vystavené např. v Bavorské státní opeře v Mnichově, a tak vznikl projekt PříběhyLidí.cz. Postupně do party přibyla ještě Markéta Lhotová, která ke každému příběhu „šije“ srdce na míru, a Klára Bártová starající se o korekturu.

Příběhy lidí se soustředí na nejrůznější životní osudy

Čím jsou zajímavější, tím lépe. Mnohdy se ovšem jedná o zápletky, do nichž se snadno může dostat každý – jako třeba v příbězích Život v XXXXL a Zoufalka ze seznamky.

Rozhovory nejsou nijak upravené ani cenzurované. Vše zazní tak, jak to daný člověk řekl, a pokud si sám vyžádá něco změnit, v textu je uvedeno, že k tomu na jeho přání došlo. Lidé se ale nesnaží nic skrývat, své životní osudy sdílí zcela bez obalu tak, jak je skutečně prožívají. Mnohdy z nich číší smutek, zoufalství, pýcha, láska a jiné emoce. Některé příběhy jsou ještě čerstvé, mnohé se udály už před několika lety. Přesto jsou neokoukané, inspirující, někdy možná spíš poučné.

Lidské osudy vás chytnou za srdce

Připravte se na to, že rozhovory jsou trochu delší. Příběhy, které vymyslel život, jsou někdy nepředstavitelně komplikované a kruté. Ale rozhodně stojí za to je číst. Například rozhovor Matka autistické dcery byl v roce 2015 vybrán odbornou porotou Novinářské ceny mezi 3 nejlepší rozhovory roku. Vyprávění o tom, jak se žije s dcerou, která vás kouše, strká vám prsty do očí a překousne kartáček, aby si nemusela čistit zuby, a mnoho dalších příběhů najdete na PříběhyLidí.cz.

1 Komentář

Napište komentář