Jak vybrat a pečovat o traktor?

GoranH / Pixabay

Zvažujte koupi traktoru? Poradíme vám, na jaké parametry se při výběru zaměřit.

Výběr traktoru je poměrně náročná záležitost, na kterou je třeba nahlížet hned z několika úhlů. V potaz byste měli vzít jeho strategický výhled, další stroje, které k němu budete připojovat, typ převodovky a zda vůbec daný model zastane práce, které s ním máte v plánu vykonávat.

Traktor a závěsná technika

Traktor se často používá v kombinaci se závěsnou technikou. Před koupí byste měli vědět, o jakou techniku se konkrétně bude jednat, a tomu přizpůsobit výkon traktoru. Myslete na to, že velký vliv na takové vlastnosti traktoru má jeho dotížení v kombinaci se správně nahuštěnými pneumatikami. Stejně jak aktivace pohodnu na všechny čtyři kola a volba vhodné převodovky.

Myslete na dostupnost a cenu náhradních dílů

Při výběru traktoru také myslete na případné náhradní díly, jejich dostupnost a cenu. Traktor renomované zahraniční značky, jehož díly u nás budou těžko k sehnání, a pokud ano, tak se jejich cena bude šplhat do závratných výšin, zřejmě nebude tím nejlepším řešením. Na rozdíl od traktoru české značky Zetor, na který seženete vše včetně dílů z druhé ruky. A za velmi nízké ceny. Například zadní světla na Zetor vás na e-shopu bmv.cz vyjdou na pouhých 253 Kč.

Nasvícení závěsné techniky

Veškerá návěsná technika k traktoru musí být dobře osvětlena. Proto si budete muset rovněž pořídit výkonná pracovní světla Zetor, popřípadě LED pracovní světla. Návěsům a přívěsům by pak neměla chybět zadní skupinová svítilna.

Péče o traktor

Co se péče o traktor týče, tak je v podstatě stejná jako o každý jiný vůz. Traktor je třeba udržovat pokud možno v čistotě, v pravidelných intervalech vyměňovat veškeré kapaliny a čas od času mu dopřát profesionální servis. Co se náhradních dílů týče, vhodné je samozřejmě volit ty originální.