Jak na vysoký cholesterol pomocí jídla

Cholesterol je velký strašák současnosti. Přispívá ke vzniku srdečního infarktu, mozkové mrtvici a mnohým dalším nemocem srdce a cév. Tato onemocnění vezmou každý rok život mnoha lidem. Víte, jaká je vaše hladina cholesterolu? A proč byste měli držet cholesterolovou dietu?

Jak funguje cholesterol v těle?

Cholesterol je součástí každé naší buňky a některých hormonů. V těle je přítomný ve dvou částicích a jsou to LDL a HLD. LDL jsou tzv. zlé částice a HDL spadá pod označení „hodný“ cholesterol, který je přenášen zpět do jater, kde je přeměňován. Částečně si jej organismus vyrobí sám a část přijímáme ve své stravě. Jestliže je strava plná nasycených mastných kyselin, nevytváří se tolik LDL částic.

Nasycené mastné kyseliny jsou obsaženy v tucích živočišného původu (maso, mléčné výrobky), ale také i v některých rostlinných tucích. Nenasycené mastné kyseliny obsahují rostlinné oleje, ale také tučné ryby.

Co způsobuje zlý cholesterol?

Jestliže máte příliš vysokou hladinu cholesterolu a k tomu ještě třeba kouříte, máte málo pohybu a trpíte cukrovkou či máte vysoký krevní tlak, dochází postupně k zúžení cévní stěny. Sníží se její pružnost a nakonec se může úplně uzavřít a dojít k srdečnímu infarktu či cévní mozkové příhodě.

Potraviny pomáhají

Se špatným cholesterolem můžete účinně bojovat zdravou stravou. V první řadě omezte tučné maso a vybírejte jen libové. Stejně tak zapomeňte i na uzeniny, pomazánky či cukrovinky. Omezte máslo a používejte pouze kvalitní margaríny. Přidejte vlákninu, vybírejte celozrnné pečivo, jezte pravidelně vločky (ovesné, ječné, pohankové) a nezapomínejte na dostatečný přísun ovoce a zeleniny. Velmi účinným bojovníkem s vysokým cholesterolem je i všestranný přírodní lék zázvor. Ať už v podobě čaje nebo v samotném jídle. Velmi důležité je i dodržování pravidelného pitného režimu. Prokázaný účinek má zelený čaj. Určitě zapomeňte na slazené nápoje, jako je např. coca cola.

O vhodném složení potravy a dietě z důvodu vysokého cholesterolu se můžete poradit i s výživovým poradcem, který vám dokáže sestavit jídelníček na míru a ještě při tom můžete i zhubnout.

1 Komentář

Napište komentář