V současné době se horkovzdušné sterilizátory používají především ve zdravotnickém segmentu. Sterilizace suchým teplem se používá u takových předmětů, které není možné namočit, a u materiálů, jež se při vystavení vysokým teplotám neroztaví, nezapálí a nezmění tvar.
Horkovzdušné sterilizátory jsou vhodné pro sterilizaci skleněných nádob, sypkých látek, materiálů obsahující oleje i kovových nástrojů (skalpely, nůžky a čepele).
Princip fungování
Horkovzdušný sterilizátor se skládá z mechanické a elektrické části. Přístroj pro zničení mikroorganismů a bakterií používá extrémně vysokou teplotu po dobu několika hodin. Sterilizace probíhá tak, že se zahřívá vnější povrch předmětu, a ten pak absorbuje teplo a přenáší ho do svého středu.
Většinou tato zařízení mívají nastavena tři sterilizační programy s předehříváním. Při teplotě 160 °C je sterilizační expozice 60 minut, při teplotě 170 °C zase 30 minut a při teplotě 180 °C je expozice 20 minut.
Výhody a nevýhody
V první řadě horkovzdušný sterilizátor nepotřebuje vodu a na rozdíl od autoklávu v něm nevzniká velký tlak, takže práce s ním je bezpečnější, a proto se využívá v laboratorním prostředí. Horkovzdušný sterilizátor je také menší než autokláv, ale přesto je stejně účinný. Stejně tak je rychlejší a v porovnání s jinými zařízeními v něm dosáhnete vyšší teploty.
Sterilizátor má však i nějaký nedostatek. Vzhledem k tomu, že používá suché teplo namísto vlhkého, nemusí v něm být některé organismy pokaždé zničeny. Vybrat si můžete z pestré škály modelů, přičemž záleží na vašich představách a požadavcích.
Pokud plánujete investovat do moderního přístroje, obraťte se na společnost All CB s.r.o., která se zaměřuje na zdravotnické pomůcky. V produktovém portfoliu narazíte na různou zdravotnickou i laboratorní techniku. Samozřejmostí jsou kvalitní servis, kompletní dodávka a odborné poradenství.