Tvořivé hrátky díky prodeji kůže

Práce s kůží je velice kreativní činnost, při níž lze vyrobit originální kousky. Přitom nemá nijak závratné nároky na prostor ani na dovednosti. Vše, co budete potřebovat, je nadšení, přesnost, materiál a základní pomůcky. Překvapte své blízké vlastním koženým výrobkem!

Kde nakoupit?

Vsadit byste měli na specializované obchody, které se zabývají nejen prodejem kůže, ale též veškerého dalšího vybavení a doplňků. Jedním z nich je sklad kůžetvůrce, jehož sortiment je vskutku bohatý. Naleznete zde vše, co je k brašnářskému řemeslu potřeba – hovězí a telecí kůži, vepřovici, vlněnou plsť, stanovinu, lepidla a barvy, vosky a balzámy, obuvnické plotny, nitě a jehly, řemínky a popruhy, výsečníky, kladiva, paličky, šídla, řezáky, děrovací kleště a mnoho dalšího. S těmito pomůckami snadno zhotovíte boty, brašny, opasky, obojky a pouzdra na nože.

Seznamte se

Useň patří mezi nejoblíbenější materiály, s nimiž pracují brašnáři. Tento pojem označuje hovězí kůži, která má zpravidla tloušťku 1,8-2,2 mm. Další označení, s nímž se setkáte, je výtěžnost. Je udávána v procentech a znamená, na kolik je kůže kvalitní a bez vad. Nejběžněji se můžeme setkat s výtěžností 85-95 %. Jelikož je kůže čistě přírodním materiálem, objevují se na ní drobné vady, jež vznikají při jejím zpracování. Zpravidla se objevují na okrajích, tudíž nám tolik nevadí malé dírky, valchování či stopy po skřipcích.

Boty pro začátečníky

Podešve prodej vám nabídnou nejběžnější obuvnické plotny o rozměru 30×25 cm. S jejich pomocí si můžete vyzkoušet výrobu těch nejjednodušších barefootových sandálů. Jakmile budete mít podešev vystřiženou dle svého chodidla, uděláte po jejích okrajích dírky. Těmi poté protáhnete speciální paracord neboli padákovou šňůru, jež je k výrobě barefoot sandálu ideální. Stačí ji proplést nad nártem a kotníkem a máte hotovo.