Dražba nemovitostí jako příležitost, jak získat levné bydlení

Ceny nemovitostí jsou aktuálně dost vysoké, mnozí mladí mají navíc problémy dosáhnout na hypotéku. Jak tohle vyřešit, když chcete bydlet ve vlastním? Je nutné zaměřit se na výhodnější nabídky, například na prodeje nemovitostí v exekuci.

Ačkoliv slovo exekuce zní hrozivě, nemusí znamenat vždy jen problémy. Pro lidi shánějící bydlení může být exekuce jiných osob příležitostí, jak pořídit poměrně levně.

Kupte nemovitost pod cenou

Exekutorský úřad zveřejňuje nemovitosti, jež půjdou do dražby, spolu s informacemi o datu a čase konání dražby, vyvolávací cenou a také kontaktem na osobu, jež vám může poskytnout bližší informace. To je vaše šance.

Určitě není dobré přijít na dražbu bez předchozích informací. Využijte možnosti a než dražba nemovitostí v exekuci začne. Prostudujte si přiložené podklady, které jsou vystaveny ke každé nařízené dražbě. Detailní informace o dané nemovitosti se dozvíte v přiloženém znaleckém posudku, listu vlastnictví a také fotografií.

Jak dražba nemovitostí probíhá?

Dražba nemovitostí může probíhat fyzicky, nebo online. Druhý případ se zdá být snadnější, nemusíte nikam dojíždět. Vyžaduje však větší přípravu. Předem musíte na účet zaslat dražební jistotu, jež vám bude v případě, že nic nevydražíte, vrácena, a také je nutné přes CzechPOINT ověřit totožnost. V případě fyzické dražby skládáte jistotu až na místě.

Exekuce nemovitostí slouží k tomu, aby se prodejem nemovitosti umořily dluhy. Přesto jsou nemovitosti v začátku nabízeny pod cenou, dům, byt, ale i pozemek tedy můžete získat levněji. Někdy však přihazující nabídnou takovou částku, že už nákup v dražbě vlastně tolik výhodný není. Proto je dobré si vždy dopředu stanovit, kolik nejvíce jste ochotní utratit.

Kde hledat nemovitosti v exekuci?

Možná víte o nějakém exekutorském úřadě ve vašem městě či v okolí. Dražba a exekuce nemovitostí je například doménou Exekutorského úřadu Ostrava. Na jeho webu najdete i výpis nemovitostí aktuálně k prodeji, můžete si tedy udělat představu o cenách a nabídce. V exekučních dražbách se dají pořídit opravdu dobré nemovitosti, chce to však trpělivost.