Co je to CNC obrábění?

V současné době jsou CNC stroje velice žádané, přičemž se jedná o elektromechanická zařízení, která manipulují s obráběcími nástroji za pomoci počítačových vstupů. Strojírenské společnosti používají CNC stroje k frézování a zpracování různých materiálů, včetně kovů, plastů a dřeva.

Co se týče historie, první CNC stroje byly vyvinuty ve 40. a 50. letech 20. století. Využívaly běžnou telekomunikační technologii ukládání dat známou jako děrná páska či perforovaná papírová páska. Technologie je však zastaralá, protože toto datové médium rychle přešlo na analogové, a poté na digitální počítačové zpracování.

Jak to funguje?

Obecně je obrábění způsob, jak přeměnit nějaký kus materiálu (například blok plastu) na hotový výrobek. Používá se k tomu řízený proces úběru materiálu. CNC obrábění spoléhá na digitální pokyny ze souboru CAM či CAD. Ještě nutno podotknout, že CAM a CAD neřídí samotný CNC stroj, pouze mu poskytují plán pro výrobu návrhů. Stroj CNC návrh interpretuje jako instrukce pro řezání prototypových dílů.

Co je to CNC soustružení?

Součástí CNC obrábění je i CNC soustružení, což je subtraktivní obrábění, při němž se k odebírání materiálu používá řezný nástroj. Výsledkem jsou válcové díly. Samotný nástroj se pohybuje podél osy obráběného dílu, zatímco se díl otáčí, a tím vzniká šikmá dráha nástroje. Opakem CNC soustružení je CNC vrtání.

Soustruh je historicky jedním z prvních strojů svého druhu pro výrobu dílů poloautomatizovaným způsobem. V dnešní době většina strojírenských firem poskytuje CNC soustružení. Jednou z nich je také společnost KT MetSteel, která v daném segmentu působí dlouhá léta. Dále v portfoliu služeb najdete pálení, řezání, dělení, tvarové zpracování, svařování, povrchovou úpravu a vše, co se týče obrábění. V neposlední řadě se na KT MetSteel můžete obrátit, pokud požadujete komplexní strojírenskou výrobu.