Wattsenglish, britská společnost působící v Praze. Aneb úspěšná výuka angličtiny ve školkách.

Pokud máte doma předškoláka nebo dítko mladšího školního věku, možná už jste slyšeli o britské jazykové společnosti Wattsenglish, jejich metodě nebo alespoň jejich klíčových postavách Stevovi a vráně Maggie.

Wattsenglish vstoupilo na český trh už v 90.letech minulého století, aby učilo ty nejmenší angličtinu. Tehdy bylo v Čechách jazykových škol učících děti jen pomálu a styl výuky ve státních institucích byl tristní. Zřejmě proto se nová firma razící heslo „škola hrou“ a „výuka prožitkem“ okamžitě chytla a postupně se rozšířila nejenom do několika krajů Republiky, ale i za její hranice. Postupem času si ve Wattsenglish ke své metodologii vytvořili ještě vlastní výukové materiály včetně tak oblíbených dětských videí se zmíněným Stevem a Maggie. A světe div se, podle těch se v kroužkách v rámci školek a teď už i základních škol učí dodnes. V budoucnu se možná dočkáme i jejich zařazení do povinné školní angličtiny.

Co je ale důležité, Wattsenglish ve spolupráci s další zavedenou jazykovou školou JS FAN, každoročně zajišťuje výuku angličtiny dětem ve více než 20 pražských mateřských školách a základkách. Byť situace není zcela příznivá a provozování placených kroužků v rámci mateřských škol je z legislativních důvodů stále komplikovanější a komplikovanější, o angličtinu je každoročně velký zájem. A proto v její výuce spojené společnosti pokračují dál.

Možná se ptáte, co taková angličtina ve školce obnáší. Není to zbytečné? Může se tam dítě vůbec něco naučit? A nestačí s angličtinou počkat až do školy? Odpovědi na zmíněné otázky jsou jednoduché. Ne, ano a ne. Moderní psycholingvistické výzkumy, stejně jako několik let zkušeností a testování metodologie, ukazují, že čím dříve dítě s angličtinou začne, tím lépe. Věděli jste například, že v předškolním období má dítě predispozici učit se cizí řeč stejným způsobem, jako řeč mateřskou? Tedy přirozeně a nenásilně. Ano, 30 minut 2xt týdně, což je standardní doba konání kroužku AJ ve školce, nestačí k tomu, aby se dítě naučilo plynule mluvit. Je to však dostatečné k tomu, aby si vybudovalo pevné základy studia řeči, na kterých bude v následujících letech stavět. Je to dost k tomu, aby si na řeč zvyklo, naučilo se jí vnímat a v jejích základech jí rozumět. Je to dost k tomu, aby si k ní vybudovalo vztah a nemělo z ní strach.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář