Vyplatí se repasovaná výpočetní technika?

Informační a komunikační technologie se staly nedílnou součástí běžného života člověka nejen v profesním, ale také v soukromém životě. Alespoň jedno zařízení se běžně nachází v každé domácnosti, jelikož přístup prostřednictvím webových stránek je často vyžadován také u úřadů a institucí, a jeho provozování výrazně usnadňuje řadu činností. 

Typ zařízení výpočetní techniky pořizovaný do domácnosti nebo na pracoviště závisí především na jeho skutečném využití – to pak určuje především vlastnosti, které by mělo splňovat, ať už se jedná o výkon, operační paměť či materiál, z něhož je počítač vyroben. 

Se zvyšujícími se nároky obvykle narůstá i cena zařízení, jež může u některých modelů dosáhnout poměrně závratných hodnot – tento problém může ovšem vyřešit repasovaná výpočetní technika, kdy se vyplatí o ní uvažovat?

Podle čeho vybírat výpočetní techniku

Při koupi nového zařízení je potřeba zvážit několik kritérií, které vás nasměrují k optimálnímu modelu. Tato kritéria zahrnují především:

  • předpokládanou vytíženost zařízení
  • typ a náročnost programů, které budou pravidelně používány
  • umístění a přenosnost

Dle definice uvedených aspektů se pak lidé nejčastěji rozhodují mezi pořízením stolního počítače nebo notebooku, a následně teprve vybírají konkrétní model. Výhody jednotlivých typů pak spočívají především v jejich vlastnostech provozních a uživatelských, v komponentní struktuře či designu. 

Pro jednoduché úkony, jakými jsou například nakupování na internetu či sledování různých videí nebo obecně činnosti zábavné a technicky nenáročné, jsou vždy preferovány notebooky (případně mobilní zařízení), jejichž výhoda tkví především v přenosnosti. 

Pro náročnější využití je pak nutné pečlivě zvážit, zda je právě přenosnost a možnost používání odkudkoliv klíčovou charakteristikou, převažující nad výkonem, případně zda je jste pro tento účel ochotni do zařízení investovat větší částku.

Jak vybírat náročnější zařízení

Potřebujete-li zařízení využívat pro práci s grafickými softwary nebo velmi kvalitním dynamickým obsahem, případně na něm chcete hrát nejnovější počítačové hry, je vždy potřeba volit výkonnější model, opatřený vhodnými komponenty. 

Takové modely bývají i několikanásobně dražší než počítače pro běžné domácí užití, což je dáno buď specifickým technologickým řešením u notebooků, které musí implementovat výkonnější součásti, odpovídajícím způsobem je ochlazovat, a zároveň zajistit optimální podmínky zobrazování a přenosnosti, u stolního počítače především volbou komponent s pokročilými vlastnostmi. 

Při omezeném objemu finančních prostředků představuje repasovaný počítač adekvátní alternativu nového zařízení, u níž lze dosáhnout na velmi dobré uživatelské charakteristiky při relativně nízké ceně. 

Jako repasovaný notebook nebo stolní počítač se obvykle prezentuje technika, která není výrazným způsobem opotřebená – tvoří ji zejména výstavní modely z předváděcích, nebo zařízení, jež byla prodejci vrácena v zákonné lhůtě (rozbalená). 

Zpravidla se jedná o modely vyšších produktových řad, které prošly kompletním testováním, v rámci, něhož byly případně vyměněny vadné díly, na které se při prodeji vztahuje záruka 12 měsíců. Více na stránkách Eurotech.cz.