Ze dne na den se svět změnil. Místo klasické výuky a schůzek se vše přesunulo do online prostoru. Jak změna proběhla a dá se z toho do budoucna poučit?
Kdo chce zůstat konkurenceschopný, musí se umět rychle přizpůsobit. V posledních měsících tato fráze nabrala zcela nový rozměr. Nejen školy byly postaveny před otázku, jak digitalizovat výuku. A musely ji vyřešit během několika dní.
Řešení během několika dní
Paradoxem ale zůstává fakt, že digitalizace školství byla naplánovaná. A to nejednou. První pokus o digitalizaci měl být završen letošním rokem. Jak to dopadlo? Plány zůstaly jen na papíře. Další pokus čekal na uskutečnění v horizontu následujících deseti let. Plně digitalizované školy jsme tedy měli vidět už v roce 2030. Webináře a online výuka jsou tedy plánovaných krokem již nějaký ten rok.
Jak tomu tak ale bývá, osud spřádal jiné plány. S příchodem koronaviru a uzavřením škol musely školy během několika týdnů vyřešit, jak dál učit svoje studenty bez nutnosti pravidelného setkávání. Řešení bylo jednoduché – přesun výuky do online prostoru.
Online schůzky nejen pro školy
Tedy jednoduché. Online výuka skýtá řadu příležitostí i nástrah. K uspořádání kvalitní výuky je potřeba dobrá AV technika aozvučení. Ne každý učitel ale měl k dispozici potřebné vybavení. Na straně žáka tak drastické požadavky nejsou. Stačí pouze připojení k internetu, počítač a nainstalovaný program, který učitele a žáky spojí (například Google Hangouts a Microsoft Teams).
Před podobné problémy byly postaveny i firmy. Pravidelné schůzky v konferenčních místnostech se staly minulostí. Naneštěstí pro velké střední i malé podniky, řešení pro komerční sféru často není tak dostupné. Každý si chce ukousnout svůj díl z koláče. Naštěstí existují řešení, která nestojí tolik peněz.
Jde zejména o pronájem AV techniky. Pro jednorázové příležitosti se jedná o ideální řešení. Zaplatíte jen zlomek ceny, který byste jinak museli zaplatit při koupi nových zařízení. Zájem o pronájem podobných služeb a techniky roste, ceny jsou tedy příznivé.