Ruční český křišťál má u nás tradici

Přestože patří křišťál ke známým českým výrobkům, které naši zemi reprezentují i v zahraničí, mnozí Češi k němu mají skeptický přístup. Domnívají se, že je určený spíš movitým turistům a do obyčejných českých domácností nepatří. Opak je ale pravdou, což se snaží dokazovat i firma Top Crystal.

Česká firma Top Crystal si klade za cíl zpopularizovat umění českých sklářů i v naší domovině. Založila e-shop, kde se prodává čirý i barevný křišťál – svícny, mísy, vázy, krásné sklenice a další výrobky, na něž by všichni Češi měli být hrdí.

Zlaté české ručičky

Veškerý jimi prodávaný křišťál je ruční výroby, tedy 100% originál. Proces je totiž tak náročný, že doposud nikdo nevymyslel, jak by se dal nahradit strojovou výrobou. Sklářské umění se dědí z generace na generaci.

Každému výrobku předchází návrh dekorů a výroba formy z bukového dřeva. Vyfouknutá základní čirá baňka se „obarví“ v barevném trychtýři a pak se ve formě vytvaruje. Následně putuje do brusírny. Právě tady vznikají kouzelné světelné a barevné výtvory. Broušení přejímaného křišťálu je velmi složité a vyžaduje dlouholeté zkušenosti, aby byl výsledek perfektní.

Poslední fází je leštění, které zajistí přirozený lesk. Nakonec prochází výrobek kontrolou kvality, aby se do prodeje dostaly jen nejkvalitnější produkty.

Dekorace do každé domácnosti

Výběr barevného křišťálu je tak obrovský, že si každý najde takový odstín, který bude pasovat do jeho domova. Kdo si potrpí na minimalismus, možná ocení spíše čirý křišťál, protože i ten má své kouzlo. Obzvlášť ve spojení se zlatými doplňky, kdy působí opravdu luxusně.

Český křišťál může posloužit také jako moc pěkný dárek k narozeninám, výročí či jiné důležité životní události. Obdarovaný získá památku i hodnotné umělecké dílo s odkazem na šikovné české ručičky. Ruční práce je čím dál více ceněná a obzvlášť v odvětvích, kde ji nelze nahradit stroji.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář