Rekordy počasí

Počasí je nevyzpytatelný živel. Je velmi těžké ho předvídat a ještě více přesně odhadnout. Na naší planetě Zemi se proto mohou vyskytnout skutečně drsné podmínky, které nikdo předem nečeká. Na mysli máme extrémně nízké i vysoké teploty, hurikány, tornáda, obrovské kroupy a monumentální bouřky. Pojďme se nyní podívat na některé rekordy, kdy nám matka Země ukázala svoji obrovskou sílu.

Nejextrémnější teploty

Pro nás, obyvatele mírného pásu, jsou tyto teploty naprosto nepředstavitelné. V jiných částech světa se však občas dočkají podmínek, které nemají obdoby. Nejvyšší naměřenou teplotu vůbec 57,8 °C se povedlo naměřit dokonce dvakrát. Nejprve 13. 9. 1922 v Lybii a o jedenáct let později 11. 8. 1933 v Mexiku. To znamená, že se tak stal hned na dvou kontinentech.

Naopak nejnižší teplota byla podle očekávání naměřena na Antarktidě. Stalo se tak poblíž ruské výzkumné stanice Vostok, která platí z jednu nejizolovanějších stanic na světě. Na tomto místě se také 4000 m pod povrchem nachází největší subglaciální jezero Vostok. 21. 7. 1983 se zde naměřilo -89,2 °C.

Extrémní teploty v ČR

I v naší české kotlince se však podařilo naměřit extrémní teploty a stalo se tak vcelku nedávno! 20. 8. 2012 bylo v Dobřichovicích nedaleko Prahy naměřeno dosud nejvyšší teploty a to 40, 4 °C. Za nejnižšími teplotami musíme jít trochu překvapivě na jih k Českým Budějovicím. Zde bylo v obci Litvínovice naměřeno 11. 2. 1929 -42,2 °C.

Srážky

Jednou z nejnepředvídatelnějších a také nejnebezpečnějších složek počasí jsou jistě srážky. Během malého časového úseku může spadnout tolik srážek, že se dostaví velké riziko povodní. Katastrofální následky však mohou přijít i naopak, nezaprší-li vůbec.

V roce 1952 spadlo v Réunionu v Indickém oceánu nejvyšší množství srážek za 24 hodin – 1870 mm. Nejvyšší průměr za rok je 12090 mm a byl naměřen na Havaji. Naprostý extrém nastal Iquique v Jihoamerické Chille, kde nespadly srážky po celých 14 let.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář