Prodáváte byt v Liberci? Nemáte-li k tomu vážný důvod, počkejte – ceny v roce 2022 ještě porostou!

Pokud se chystáte prodat byt v Liberci, měli byste pro to mít pádný důvod. Například vypořádání po rozvodu nebo nějaký velký dluh, jehož splacení už nesnese odkladu. Nic podobného se vás netýká? Potom by bylo nanejvýš prozíravé prodej vaší nemovitosti odložit a to přinejmenším ze dvou následujících důvodů. Zaprvé je pravděpodobnost dalšího zdražování bytů v České republice i v letošním roce stále ještě vysoká, takže vám byť jen několikaměsíční odklad vašeho záměru může přinést poměrně zajímavý zisk. Atraktivních destinací, k nimž severočeský Liberec bezpochyby patří, se to týká především. A zadruhé? Vlastnictví zajímavé nemovitosti je z dlouhodobého hlediska možné považovat za životní jistotu. To platilo, platí a zcela jistě platit bude. Proč se tedy zbavovat hodnotného majetku, není-li to nezbytně nutné? Co říkáte? Nebude lepší vyzkoušet pronájem?

Uvažujete o prodeji bytu v Liberci? Raději ho pronajměte!

Dlouhodobý pronájem rezidenční nemovitosti může být mnohem lepší řešení než její prodej. Obzvláště v situaci, v níž se tuzemský trh s realitami nachází. Domů a bytů se nedostává, poptávka je stabilně silná a ceny rok co rok stoupají. A co víc, prozatím nic nenasvědčuje tomu, že by se na dlouholetém trendu mělo cokoli zásadního změnit. Renomovaní ekonomové spíše doporučují kupovat a s případným prodejem raději vyčkat. Pokud tedy vlastníte byt v Liberci, který nevyužíváte a jste přesvědčeni, že ho nebudete v dohledné době potřebovat, ještě si ho ponechte. Co s ním? Pronajměte ho! Zajistíte si pravidelný příjem a o cennou nemovitost přitom nepřijdete. A pokud neustále stoupající cenové hladině nemovitostí nakonec přece jen neodoláte a rozhodnete se byt zpeněžit třeba za dva nebo za tři roky, pravděpodobně získáte až o několik set tisíc korun více, než byste dostali dnes.

Za kolik lze v Liberci prodat byt (02/2022)

Dispozice Užitná plocha v m2 Lokalita Cena v Kč
1+kk 24 Ruprechtice 2 195 000
2+kk 49 Staré Pavlovice 3 700 000
2+1 50 Kristiánov 4 200 000
3+kk 85 Jeřáb 5 690 000

Zdražování nekončí

Předpovědi většiny analytiků, ekonomů a realitních odborníků se shodují v jedné zásadní věci. V jaké? Obvykle se z nich dozvíte, že ceny nemovitostí i přes svůj roky trvající a velice strmý růst ještě nenarazily na pomyslný strop. Další zdražování je tedy velmi pravděpodobné a jde v podstatě jen o to, jak dlouho může tento trend ještě pokračovat. Pokud se v problematice jen těžko orientujete, asi si kladete otázku, co je hlavní příčinou situace, kdy byty, domy či pozemky meziročně zdražují dvouciferným tempem. Srozumitelná odpověď, kterou vám za chvíli nabídneme, je pro vás důležitá zejména proto, abyste si uvědomili, proč je zřejmě výhodnější s prodejem počkat, případně se bytu nezbavovat vůbec.

Pomalá výstavba + enormní poptávka

Byty a rodinné domy jsou stále dražší a dražší. Ptáte se, co žene ceny vzhůru? Rádi byste také věděli, zda, případně jak dlouho, trend zdražování ještě vydrží? Abyste se mohli lépe rozhodnout, jestli prodáte dnes, za rok nebo možná vůbec, podívejte se na poněkud zjednodušené, ale o to srozumitelnější odpovědi na vaše otázky:

  • Málo se staví – což je hlavní příčina zdražování rezidenčních nemovitostí. Z dlouhodobého hlediska je brzdou rozsáhlejší výstavby především zastaralé územní plánování a také přebujelá byrokracie. Povolování staveb je v České republice zkrátka příliš složité a zdlouhavé a nedávno přijatá novela stavebního zákona na tom v dohledné době nic nezmění. Platnost zákona je totiž kvůli řadě připomínek a změn neustále odkládána. Snadněji a tedy i v podstatně větším měřítku se u nás nové byty hned tak budovat nezačnou.
  • Enormní poptávka – které jsme aktuálně svědky, je druhým důvodem vysokých cen. Přirozená snaha většiny lidí pořídit si vlastní střechu nad hlavou v minulých letech ještě zesílila a to zřejmě i pod vlivem zmíněného zdražování. Každý, kdo jen trochu může, s koupí domu či bytu totiž spěchá, aby nemusel už brzy platit ještě víc. Přestože tento typ poptávky díky hůře dostupným hypotékám a extrémní cenové hladině letos přece jen mírně poleví, jsou tu ještě investoři a jejich neutuchající apetit. Zejména velcí hráči v podobě realitních fondů budou svým zájmem přispívat k dalšímu růstu cen.

Kolik si můžete v Liberci počítat za pronájem (02/2022)

Dispozice Užitná plocha v m2 Lokalita Nájemné v Kč
1+kk 27 Nové Město 6 990
2+kk 45 Františkov 8 990
2+1 62 Vesec 10 000
3+kk 63 Staré Město 14 000

Nájemníka seženete snadno

Pokud nakonec dospějete k totožnému závěru jako valná většina analytiků a s prodejem vašeho libereckého bytu vyčkáte, jistě ho nebudete chtít nechat prázdný. Co s ním? Řešení se samo nabízí. Pronajměte ho! Vzhledem k výše zmíněné zhoršující se dostupnosti vlastnického bydlení nebudete mít o zájemce nouzi. Život v nájmu bude s dalším růstem cen nemovitostí pro stále širší okruh lidí nutností, takže je vaše pozice velice komfortní. Jednak si můžete říci o velmi slušnou činži, a co je neméně důležité, nájemníka si díky silné poptávce v klidu vyberete. A úvahy o prodeji bytu? Vraťte se k nim třeba za rok. Uvidíte, že se vám to vyplatí!

Nebo si myslíte, že už nemovitosti nezdraží? A co vás k takové domněnce vede?