Proč je důležité přijímat vitamíny D3 a K2 dohromady?

Udržovat zdravý životní styl, stravovat se vyváženě a přijímat dostatečné množství vitamínů může být někdy výzvou. Typickým příkladem je vitamín D. V našich končinách nemáme po celý rok tolik sluníčka, abychom ho zvládali plně přijímat z něj.

Trápí vás v zimě negativní pocity, nedostatek motivace ke zdravému stravování a nechuť cokoliv dělat? Na vině může být právě nedostatek slunečního záření a spolu s ním vitamínu D. Déčko byste ale měli přijímat i v létě, a ne pouze samotné. Ideální je kombinace vitamín K2+D3!

Ve dvou se to lépe táhne

Kombinace vitamínů D3 a K2 byla v posledních letech předmětem mnoha studií. Už samy o sobě jsou pro tělo prospěšné pro imunitu, zdraví kostí a tepen, avšak to pravé kouzlo vytváří až společně. Vitamín D3 totiž zlepšuje absorpci vápníků a vitamín K2 mu přiděluje místo, kde se má použít. Budete-li je užívat společně, můžete podle některých studií snížit riziko osteoporózy, onemocnění ledvin a srdce.

D3, K2, tučné maso a zelenina

Průměrný Čech konzumuje příliš mnoho soli, cukru a nasycených tuků, naopak nemá dostatek ovoce a zeleniny. To má samozřejmě význam na příjem základních minerálů a vitamínů včetně našeho dua D3 a K2.

Vitamín D se hojně vyskytuje v rybím oleji, tučných rybách, červeném mase, vaječných žloutcích a játrech. Potřebujeme ho pro kosti i lepší imunitu.

Vitamín K najdete ve fermentovaných potravinách (některé sýry, sójové výrobky) a tmavé listové zelenině (například špenát). Je důležitý pro podporu cévního systému a kostí.

Nedostatek vitamínů D a K tedy může trápit zejména vegetariány a vegany, případně lidi, kteří jí výhradně libové maso a nízkotučné potraviny. Možná víte, že vitamín K (spolu s A, D a E) je rozpustný v tucích, tělo ho lépe vstřebá za přítomnosti tuku v potravě.

Posilte kosti, cévy a chraňte se proti respiračním chorobám

Vitamíny D3 a K2 mohou dohromady posílit kosti, což se hodí nejen pro starší populaci, ale také sportovcům a ženám po menopauze. Vitamín K2 navíc aktivuje bílkoviny v krvi, jež zabraňují kalcifikaci cév (usazování minerálů na stěnách cév, jež vede k infarktům, mozkovým příhodám, demenci a ztrátě prokrvení). Vitamín D se pak doporučoval jako prevence proti onemocnění COVID-19 a chrání i obecně před respiračními chorobami.

Nemáte dostatečný příjem těchto dvou vitaminů? Doplněk stravy Vitamín K2+D3 od českého výrobce Naturvita pořídíte například na Gigalekarna.cz.