Povinnost používat autosedačky pro děti

Podle zákona musí každý řidič zajistit autosedačku pro každé přepravované dítě v jeho vozidle. Dokonce zákon platí i při krátkém převážení v městském provozu a to od roku 2006, kdy se povinnost vybavit dítě autosedačkou vztahovala pouze na dálniční komunikace.

Dle zákona je autosedačka povinná pro dítě měřící pod 150 cm nebo 36 Kg. Slovíčko nebo je v tuto chvíli to důležité, jelikož nám říká, že dítě vážící pod 36 Kg ale vzrůstem přesahuje 150 cm, sedačku nepotřebuje. Prakticky se však doporučuje dítě vozit v sedačce do doby, kdy dosáhne výšky, aby bezpečnostní pás byl správně umístěn po zapnutí, tedy aby horní část tříbodového pásu dítě neškrtila. Toto rozhodnutí je však pouze na rodičích.


Různí výrobci nyní vyrábějí i alternativy k dětským sedačkám do auta. Jedná se o takzvané kolébky nebo podsedáky. Tyto náhrady také splňují svůj účel a pomůžou současně s ostatními ochrannými prvky auta k bezpečnosti dítěte. Již podle názvu lze odvodit, že se jedná pouze o podsedák, který dítě nadzdvihne, aby mu bezpečnostní pás seděl jako dospělému člověku. Oproti klasickým autosedačkám se liší jeho atestací, kde musí splňovat speciální kritéria pro jeho používání v provozu. Další a podrobnější informace o možnostech autosedaček v různých typech aut se dozvíte v zákonu, my si ukážeme pár druhá autosedaček, které můžete pro své dítě pořídit.

První a velmi oblíbené autosedačky jsou takzvaná „vajíčka“. Jedná se o kolébku s vlastními pásy, které je přiděláno do auta pomocí bezpečnostních pásů umístěných v automobile. Výhodu této autosedačky je její samotná konstrukce, která je většinou z pevných materiálů, tedy i sama dítě trochu ochrání.

Další jsou speciální pásy, které jsou vhodné pro ty nejmenší děti. Jedná se o čtyřbodové, tedy že jsou na rozdíl od pásech v autě připevněny na čtyřech místech, síla tlačící na dítě při nárazu se tedy rozdělí na větší plochu a dítě pak musí snést menší bolest. Výhoda těchto vajíček je také možnost umístění na přední sedačku spolujezdce, to však s sebou nese svá rizika. Zaprvé samotné sedadlo spolujezdce je mnohdy nazýváno sedadlo smrti, tedy umisťovat na něj dítě v malém věku a navíc v autosedačce není zrovna vhodné.

Dále je nutnost u aut se systémem air bagů vypnout Air Bag v palubní desce. U nových aut se vypíná otočením klíčku s zámku v kastliku, či někde poblíž sedadla spolujezdce. Toto opatření je nutné, jelikož i malý neškodný náraz může způsobit aktivaci systému airbagů a díté v sedačce by poté bylo vymrštěno přímo na opěradlo.

Další autosedačka se používá pro starší děti a především na zadní sedadla. Dá se říct, že se jedná o jednoduchý nástavec, aby klasické bezpečnostní pásy neškrtili dítě na krku, a správně ho obepínali při nárazu. Sedačka má po stranách místo pro vedení pásu blíže u sebe, tak aby malé děti na sedačce nemusely využívat speciálních pásů jako u vajíček ale pevné v automobilu.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář