Podle počasí si můžete vybrat, zda si oblečete lehké nebo raději hřejivé pánské svetry

Lze je nosit jak doma, tak do zaměstnání, samostatně nebo jako součást dalšího oděvu, pod bundou či kabátem a v některých případech i pod oblekem. Pánské svetry jsou univerzálním oblečením, které lze obléknout při každé příležitosti. Záleží na tom, jaký typ svetru si vyberete a z jakého materiálu bude vyrobený. Na druhu materiálu pak bude záviset i jeho hřejivost. Také odolnost svetru proti seprání nebo žmolkům je závislá na kvalitě materiálu a na způsobu jeho údržby. Zvlášť u svetrů je důležité pečlivě dodržovat pokyny k údržbě a při praní, protože jedině tak vydrží dlouho pěkný.

Výběr svetru pro určitou příležitost velmi ovlivní jeho střih

Lehké pánské svetry jsou obvykle bavlněné nebo s příměsí polyesteru, aby se tak snadno nemačkaly, nebo akrylové. U teplejších je jejich hřejivost zaručena díky vlně nebo kašmíru. Čím větší podíl těchto materiálů v celkovém složení bude, tím více vás bude schopný zahřát. Rozdíl mezi ovčí vlnou a vlnou z kozy kašmírské je především v jejich hřejivosti. Kašmír je několikanásobně hřejivější, než vlna, proto jej v celkovém složení materiálu nemusí být zastoupeno tolik. Lehký kašmírový svetr dokáže zahřát stejně, jako silný svetr z ovčí vlny. Proto jsou kašmírové svetry tolik oblíbené.

Bohužel kašmír je poměrně vzácnou surovinou, proto svetry s jeho vysokým podílem se řadí mezi luxusní pánské svetry a jejich cena je dosti vysoká. Kašmírový svetr je možné nosit také pod pánským oblekem. Čím hlubší má výstřih, tím lépe v něm vynikne kravata. Do obleku je ale třeba důsledně vybírat barvu svetru. Do tmavého obleku tmavý jednobarevný svetr, do světlejšího zase ve světlejších barvách. Může být převlékací přes hlavu nebo na propínání s knoflíky, nejčastěji s výstřihem do písmene V. Důležité je, aby svetr v obleku vypadal jako nový. Seprané svetry do obleku nepatří. Pletené pánské svetry s výše zmíněným výstřihem se nosí také bez saka, pouze se společenskou košilí s kravatou, kde díky tomuto typu výstřihu kravata krásně vynikne. Ke košilím bez kravaty je možné obléknout i svetr s kulatým výstřihem. Může být převlékací přes hlavu nebo také propínací na knoflíky. Samostatnou kategorií jsou roláky, které dokážou udržet krk v teple. Pokud si rolák oblečete do kabátu, nebudete muset hledat jiný způsob, jak byste se ještě více zahřáli, například šálu. Zase ale platí, že ve společenském kabátu vynikne pouze nesepraný a čistý rolák.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář