Podle čeho se řídit při výběru záclon a závěsů?

I dnes se ve velké části českých domácností stále těší velké oblibě záclony a závěsy do oken. Kromě dekorativní funkce mají také svůj praktický smysl, kdy dokážou zastínit interiéry, pakliže například chcete, aby vám dovnitř místností nepronikaly tak ostré sluneční paprsky. Při nákupu tohoto druhu zboží je důležité zvolit především správné rozměry, dále je nutné si dát pozor rovněž na to, jakým způsobem se budou zavěšovat.

Parametry – šířka a délka

Záclony a závěsy patří mezi bytový textil, který vám bude sloužit minimálně několik let. Z tohoto důvodu je důležitá estetika. Zvolíte-li totiž příliš krátké a úzké varianty, budou celkovému vzhledu pokoje spíše na překážku.

Pro hotové záclony a závěsy na okna platí, že mají být vždy o něco delší, nežli jsou rozměry okna. Je totiž nutné počítat s přesahem, nejefektivněji stále působí záclony a závěsy, jež sahají až k zemi. Navíc berte v potaz, že začínají až několik desítek centimetrů nad oknem.

Pokud jde o šířku, platí obecné pravidlo, že by záclony, potažmo pak také závěsy, měly být zhruba dvakrát širší nežli okna. Díky tomu je pak možné jejich zřasení, což vypadá daleko elegantněji nežli tehdy, když jsou záclony rovné.

Způsoby zavěšení

Ať už zvolíte klasické modely, případně třeba moderní hotové voálové záclony, všímejte si při nákupu způsobu jejich uchycení. Klasickou variantou je zavěšení na tyč se žabkami. Zde je nutné najít vhodnou a rovnoměrnou vzdálenost mezi jednotlivými žabkami. Možná vám tento způsob úchytu bude napoprvé dělat trochu problémy, časem si však zvyknete.

Snazší řešení přinášejí záclony, které již mají poutka, případně kovová očka. Pak se jednoduše provléknou na tyč a máte hotovo. Existuje samozřejmě ještě řada dalších možností, kupříkladu lankový systém, nejsou však tolik populární jako výše zmíněné modely.