Plexisklo – co všechno se z něj dá vyrobit?

Schody z plexiskla

Co je to vlastně plexisklo? Plexisklo (akrylát nebo PMMA) patří mezi termoplasty, avšak má z nich nejlepší vlastnosti a životnost. Ani mnohaleté působení slunečního záření nezpůsobí nežádoucí zabarvení či jiné poškození materiálu. Používá se v mnoha oborech, a to překvapivě především v průmyslu. Z plexiskla se vyrábí díly letadel, aut a různých strojů, používá se ve zdravotnictví, jako obal v potravinářství, dokonce se z něj dělají schody a tobogány k bazénům a mnoho dalšího od bezpečnostních a zasklívacích výplní až po nábytek. Široké zastoupení má i v reklamní činnosti, kde z něj zhotovují plošnou reklamu, stojany a letáky zapouzdřené v plexiskle.

Vlastnosti plexisklových desek

Plexisklové desky jsou vyráběny ve dvou formátech: lité a extrudované desky. Lité desky se vyrábí v různé tloušťce a barevných odstínech od silných bloků až po různé úpravy povrchu. Extrudované desky se prodávají v základní barevné škále jako čiré, opálové a tónované a také s úpravou pro zvýšenou nárazovou odolnost. Oba typy desek se však zpracovávají dost podobně. Kromě výše uvedeného oplývá plexisklo dalšími skvělými vlastnostmi, např. vysokou pevností v tahu a pohybu, snadnou tepelnou tvarovatelností a možností úplné recyklace.

Jak tvořit z plexiskla?

Ke tvarování a zpracování plexiskla se používá několik technologií, řezání plexiskla a ohýbání plexiskla. Řezání se provádí s pomocí formátovacích pil různých velikostí a speciálních řezných kotoučů. Stopy po pilovém kotouči je možné nechat na hranách materiálu zaleštit, aby splňovaly estetickou funkci a bezpečné použití. Správného ohybu docílíme díky lokálnímu ohřevu materiálu a zlomením do požadovaného úhlu. Pro náročnější ohyby do oblouku je zapotřebí víceplošné zahřívání a tvarování do chtěného tvaru nebo celoplošné ohřátí v žíhané peci. Z dalších metod se využívá lisování, frézování, lepení a laserování. Zajímavé je gravírování laserem a vytváření loga nebo textů na plexisklu.

AZ Plastik, spol. s r.o. je český zpracovatel a dodavatel pro prodej plexiskla s mnohaletými zkušenostmi. Dokáže vám pomoci realizovat malé i velké projekty.

1 Komentář

Napište komentář