Nejlepší víno? To z Gruzie!

Znalci vědí, že skvělá vína nejsou pouze z Francie. Pestrost podnebí různých zemí zajišťuje vynikající chuť každého moku. Ostatní, kteří svět vín teprve objevujete, přijměte virtuální pozvání do vinného sklípku, skrývajícího bariková vína z Gruzie. Nevíte, o co jde?

Barikové víno – co to je?

Kdo se příliš nevyzná v tomto odvětví, ví, že existují bílá, červená, růžová, suchá, sladká atd. vína. Ovšem výraz „barikové víno“? Nejde o pojem nijak složitý. Vína se totiž produkují v exkluzivních dřevěných sudech, které se francouzsky nazývají barrique. Tyto sudy se vyrábí z dubů, jež rostou na severních svazích kavkazských hor. Možná si říkáte, že je jedno, odkud sud je. Není tomu tak. Dřevo pak má svoji vůni, a jelikož v něm víno dlouho zraje, nasává tak stopu právě onoho materiálu. Dubové sudy jsou vůbec běžnou součástí vinařství současnosti. Dřevo se suší tak dlouho, až má kvalitu pro zahájení procesu zpracování vína. Ta bariková jsou typická pro měkké třísloviny, ovocným a minerálním profilem chutí a celkovou svěžestí.

Exkluzivní vína z Gruzie

Jestli vás láká degustace, pak se zaměřte na vína z Gruzie. Podívejte se po vinotékách různých charakterů, ochutnejte vína z větších, středních i malých vinařství z Gruzie. Doporučujeme ty z oblasti Kachetie, protože vinice mají severně položené svahy, díky čemuž jsou tato vína výrazná v chuti, dobře strukturovaná a náležitě vyzrálá. Bariková červená vína si vás získají svojí nevšedností. Velký výběr nabízí například společnost Vinazgruzie.cz, kde najdete pestrý výběr gruzínských, tekutých pokladů. Pořídíte si lahvinky pro sebe, stejně tak je můžete darovat, k dispozici vám jsou luxusní dárkové boxy. Každá skvostná lahev má svůj příběh. Ten odhalíte při ochutnávání, kdy doušek po doušku budete vnímat, v jakém prostředí se víno rodilo, zpracovávalo se i dozrávalo. Ochutnejte něco nového a poznejte kouzlo vína jihovýchodu Evropy.